Steiner Jeasájá, a bodrogkeresztúri csodarabbi járcájtja kapcsán a lubavicsi Rebbe leveléből idézünk, melyet a haszidizmus által előidézett pozitív változásokról írt.

 

Isten kegyelméből

  1. támuz 12. (1960. július 7.)

Brooklyn, N.Y.

 

H. A. Goodman úr, London

 

Üdvözlet és áldás!

Jelzem, hogy megkaptam sziván hó 8-án kelt levelét, melyben említi a Chábád befolyását, a különböző irányú elkötelezettségeket és felelősségvállalásokat.

Természetesen érvényes az az általános megállapítás, mely szerint egy nagyobb összeg magába foglalja a kisebb összeget, ahogy bölcseink mondták: „A kétszáz magába foglalja a százat”. Ezzel a haszidizmus tanítására és a haszid életformára utalok. A haszidizmus célja nem a Tóra és a parancsolatok minimalizálása – Isten ments –, hanem azok erősítése és megszilárdítása azáltal, hogy elevenséget és lelkesedést visz a zsidó élet minden aspektusába.

A Báál Sém Tov, akinek 200. évfordulóját és életművének befejezését épp most, sávuot első napján ünnepeltük, nagy hangsúlyt fektetett az örömteli istenszolgálatra és a mindenkire és minden részletre kiterjedő isteni gondviselés felismerésére. E két alapelv szorosan összefügg egymással. Amikor valaki Isten jóindulatú gondviselésére, állandó odafigyelésére és törődésére koncentrál, akkor nem marad hely az aggodalomra, és a zsidó így képessé válik Isten örömteli és boldog szolgálatára.

Ön nyilván azt feltételezi rólam, hogy elfogult vagyok a Chábád nézőpont irányában, amit nem is tagadok, és nem is lenne értelme tagadni. Ezzel együtt tény, hogy a haszidizmus, amellett, hogy távol áll tőle a Tóra és a parancsolatok ügyében konfliktust teremteni, biztosítja a szükséges lelkesedést és ízt minden, a Tórával és a parancsolatokkal kapcsolatos dologban, és kizárólag a zsidó élet pozitív erőinek erősítése és élénkítése a célja.

Ezt a legnagyobb komolysággal és teljes meggyőződéssel jelentem ki. Remélem, Ön is elfogadja szavaimat és azok helyes értelmezését, különösen ezen a különleges napon, áldott emlékű apósom kiszabadulásának napján, akinek élete és munkássága hűen tükrözi a fent említetteket. Ön bizonyára ismeri a szovjet zsidók életkörülményeit abban az időben, amikor szörnyű vallásüldözés zajlott és számos zsidó szellemi vezető elhagyta az országot. Apósom azonban maradt és – szinte teljesen egyedül – magasra emelte a Tóra és a parancsolatok zászlaját. Tevékenysége nem korlátozódott a haszid közösségre, ahogyan azt Ön is tudja, hanem a zsidóság minden irányzatának tagjaival törődött, beleértve az „ellentábort” is, ahogy Ön nevezi, és támogatta őket anyagilag és szellemileg. A másik tábor rabbijait, jesiváit, vallási intézményeit ugyanazzal az önfeláldozással és saját biztonságának kockáztatásával segítette, mint amivel a haszid közösségért dolgozott. Ebben az a mély meggyőződése vezérelte, hogy nincs két tábor a zsidó népben. A zsidó nép egy, melyet az egyetlen Tóra egyesít az egyetlen Isten alatt. Ez a felfogás a Chábád alapítójáig, és általánosságban a haszidizmus alapítójáig nyúlik vissza, aki hangsúlyozta, hogy a haszidizmus nem a haszid közösség tulajdona, hanem a teljes nép öröksége, és eljön a nap, amikor ez a lehető legteljesebb módon megvalósul.

Érdemes megjegyezni, hogy ha valaki nyitott szívvel és előítéletek nélkül olvassa a Báál Sém Tov és követői korai ellenzőinek leveleit és tilalmait, akkor már ettől hasziddá válik. Tény, hogy minél inkább tiszteli és elismeri valaki a Vilnai Gáont, a haszidizmus legnagyobb ellenzőjét abban az időben, annál nagyobb és lojálisabb haszid válik belőle. Ennek oka egyszerű, mert azok a levelek leírják a haszidizmus ellenzőinek érvelését is, mely szerint a Tóra és a parancsolatok alapjainak meg-

gyengülésétől tartottak. E feltételezés hibás volta egyértelmű. Állítson csak meg bárkit az utcán, legyen az akár a „másik tábor” rendíthetetlen tagja, és kérdezze meg tőle, hogy kik azok a haszidok és milyen életet élnek. Azonnal valami ilyesmit fog válaszolni: „A ha­szid egy szakállas-pajeszos zsidó, ódivatú ruhában, aki két pár tfilint rak, hosszasan imádkozik, bojkottálja a mozifilmeket, odafigyel, hogy csak őrzött maceszt egyen peszáchkor stb. További magyarázat szükségtelen.

Bízom benne, hogy ezzel megválaszoltam az Ön által felhozott témát, melyet első alkalommal érintettünk közvetlenül.

A legjobb kívánságaimat küldöm ezen a napon, áldott emlékű apósom kiszabadulásának napján, álljanak az ő érdemei mellettünk!

 

Áldással,

Megjelent: Egység Magazin 28. évfolyam 106. szám – 2018. május 1.

 

Megszakítás