A zsidó párok különleges szertartás során kelnek egybe, melynek részletes szabályait a Tórában és a Talmudban fektették le. Alább tíz kérdésre válaszolva mérheti fel ismereteit e témában.
#1. Mely két fő részből áll egy zsidó esküvő?
Az esküvő első mozzanata a kidusin, amikor a vőlegény magának szenteli a menyasszonyt. A gyűrű átadásakor így szól: „Íme, nekem vagy szentelve e gyűrű által, Mózes és Izrael törvénye szerint”. Ilyenkor adja át a vőlegény a ketubát, a házasságlevelet is menyasszonyának. A niszuin során hangzanak el az esküvői áldások és a rabbi beszéde. Az ókorban a két szertartást külön tartották, akár egy év eltéréssel, manapság közvetlenül egymás után, a chupá, az esküvői baldachin alatt kerül rájuk sor.
Fotó: Background photo created by senivpetro – www.freepik.com
#2. Milyen nyelven írják meg a ketubát, a házasságlevelet?
A ketubát a Talmud nyelvén, arámiul írják, mert a Talmudban fektették le a szabályait. A házasságlevél egy jogi dokumentum, mely rögzíti az esküvő részleteit (a felek neve, a tanúk neve, a pontos dátum és helyszín), illetve a feleséget megillető jogokat és juttatásokat. A ketubát biztos helyen kell tartani, ha pedig elveszik, azonnal pótolni kell, mert megléte nélkül nem élhetnek házas félként. A chupá alatt nyilvánosan felolvassák a ketubát. Izraelen kívül szokás a helyi nyelven is felolvasni.
Fotó: Pixabay
#3. A zsidó jog szerint az alábbi párok közül egy nem házasodhat meg. Melyik az?
A zsidó jog hosszú listát állít azokról a felekről, akik házasodhatnak egymással, illetve akik tiltottak egymás számára. A feltételek között szerepel a rokoni kapcsolat, a kohén (papi) státusz, a törvénytelen státusz (mámzerut), jelentősége lehet a nő előéletének, betérésének, korábbi válásának és más jellemzőknek is. Zsidó esküvő előtt a rabbi ellenőrzi a felek zsidó származását és a fenti feltételek sorát. Izraelben az állami rabbinátuson adják ki a házasodási engedélyt.
#4. Mivel szenteli magának a vőlegény a menyasszonyt?
Manapság minden zsidó esküvőn arany karikagyűrűt kap a menyasszony, ám ez csupán egy szokás, melyet először a Szentföldön említettek 1400 évvel ezelőtt. A lényeg, hogy a vőlegény egy saját tulajdonában lévő, minimális értékkel bíró tárgyat adjon át menyasszonyának, kóser tanúk jelenlétében. A gyűrűt nem a menyasszony gyűrűsujjára, hanem mutatóujjára húzza rá úgy, hogy az mások számára is látható legyen. Ekkor mondja el a fentebb említett, megszentelő mondatot, mely héberül így hangzik: „Háréj át mekudeset li betábáát zu, kedát Mose veJiszráel”.
Fotó: Wedding photo created by freepic.diller – www.freepik.com
#5. Miért lép rá egy pohárra a vőlegény a szertartás végén?
A talmudi eredetű szokás célja, hogy felhívja a figyelmet: a zsidók öröme nem lehet teljes, ameddig fel nem épül újra a jeruzsálemi szentély. A pohártörés után gyakran hangzik fel egy Jeruzsálemet sirató dallam is, például a 137. zsoltár: “Ha megfeledkezem rólad Jeruzsálem, feledkezzék el rólam a jobbom. Tapadjon nyelvem az ínyemhez, ha meg nem emlékezem rólad, ha föl nem emelem Jeruzsálemet örömöm tetejére!”.
További indok, hogy a szándékos károkozással jelezzék: a vidám ünnepség során nem szabad bizonyos korlátokat áthágni. A poharat kendőbe vagy zacskóba csomagolják, hogy a szilánkok ne sérthessenek meg senkit.
Fotó: Background photo created by freepic.diller – www.freepik.com
#6. Mi az a sevá bráchot?
A Talmud Ketuvot traktátusában rögzített hét áldást egy serleg bor felett mondják el az esküvői sátor alatt, majd a lakoma végén, továbbá az esküvőt követő héten megrendezett ünnepi étkezéseken. A hétköznapi szóhasználatban ezen összejöveteleket is sevá bráchot néven említik. Szokás minden egyes áldás elmondásával másvalakit megtisztelni.
#7. A zsidó esküvőn – az ifjú páron kívül – a következő személyek jelenléte elengedhetetlen:
Két tanúnak kell aláírnia a házassági szerződést, megfigyelni a gyűrű átadását és meghallgatni a megszentelő mondatot. Tanúk állnak továbbá azon szoba ajtajában, ahová az ifjú pár elvonul rövid időre a szertartást követően. Tanúk olyan 13. évüket betöltött zsidó férfiak lehetnek, akik nem állnak rokonságban egyik féllel sem, illetve egymással sem, továbbá a Tóra törvényei szerint élnek. A rabbi feladata ellenőrizni, hogy megfelelő tanúk vannak-e jelen a szertartáson.
Fotó: Wedding photo created by freepic.diller – www.freepik.com
#8. Milyen jókívánsággal üdvözlik az ifjú párt?
A szertartás végén, a pohár eltörésekor a megjelentek hangos mázál tov felkiáltással üdvözlik az ifjú párt. Ennek jelentése: jó szerencsét! A mázál szót eredetileg a csillagképekre alkalmazták, mely befolyással bírnak az emberek sorsára, ám a zsidók ebben kivételt képeznek, rájuk nem vonatkoznak a csillagok állásai. A későbbiekben inkább a szerencsével hozták összefüggésbe. A zsidó misztika szerint a lélek gyökerét jelenti, mely a spirituális világból sugárzik az emberre. A mázál tov kívánsággal azt a vágyunkat fejezzük ki, hogy a spiritualitás minél nagyobb szerepet játsszon az ifjú pár életében.
Fotó: Background photo created by denamorado – www.freepik.com
#9. Hol állítják fel a chupát, az esküvői sátrat?
Az askenáz zsidók szokása az, hogy a szabad ég alatt tartják az esküvőt. Izraelben sok rendezvényterem tetejének egy része elmozdítható, így a chupá a szabad ég alatt van, a vendégek azonban fedett helyen maradnak. A szfárádi zsidók általában egy fedett rendezvényteremben állítják fel a chupát. Nem ortodox közösségekben elfogadott, hogy – más felekezetek templomi esküvőjéhez hasonlóan – a zsinagógában állítsák fel a chupát.
Fotó: Background photo created by denamorado – www.freepik.com
#10. Kihez hasonlítják az ifjú párt a zsidó hagyományban?
Az esküvő napján úgy bánnak a vőlegénnyel és a menyasszonnyal, mint egy királyi párral. Mindenhová elkísérik őket, lesik a kívánságaikat és tisztelettel veszik körbe őket. Emellett újszülött csecsemőkhöz is hasonlóak, mert ahogy azok bűntelenek, úgy ők is. Az esküvő megtisztítja őket korábbi bűneiktől, így tiszta lappal kezdenek új életet. Ez az oka annak, hogy a ceremónia előtt mindketten böjtölnek. Az esküvő során két egymásnak rendelt lélek talál egymásra, melyek együtt alkotnak ezen túl egy egészet.
Fotó: Wedding photo created by freepic.diller – www.freepik.com
Jó szórakozást kívánunk!
Borítókép: Flower photo created by prostooleh – www.freepik.com