Ha van hangszer, amely ősidők óta egyet jelent a zsidósággal, az bizonyosan a sófár, de tudja, hogy mire szolgál, mitől lesz kóser, vagy, hogy hogyan is készül ez a kürt? Ha megismertetné gyermekével ros hásáná, jom kipur és a sófár történetét, feltétlenül jöjjenek el vasárnap a Zsilipbe!
Hatalmas bónusz, hogy az első ötven gyermek elkészítheti saját kosszarvból készült kóser sófárját, és ha ez még nem lenne elég, azt is megtudhatják a közelgő újév kapcsán, hogy hogyan készül a méz és a szofer (tóramásoló) munkájába is betekinthetnek.
A Talmud leírja, hogy minden kóser állat szarva megfelelő sófárkészítésre, kivéve a bika szarvát, mely a héber terminológiában nem „sófár”, hanem „keren”. Emellett az agancs sem megfelelő sófárkészítésre, mivel az nem üreges.
A lehetőségek közül a leggyakoribb a kos szarva, egyrészt mivel a Jicchák helyett feláldozott kosra emlékeztet, mely történet rávilágít arra, hogy Ávráhám annyira hitt és bízott Istenben, hogy saját fiát is hajlandó lett volna feláldozni az Örökkévaló parancsára, másrészt pedig hajlított alakja szimbolizálja az alázatot, melyet Isten előtt állva érzünk. A levágott szarvat kitisztítják, majd a vékonyabb felén lyukat készítenek (fűrésszel, és/vagy fúrással). Gyakran ki is fényesítik, és nagyon magas hőmérsékleten meg is formázzák a sófárt. A sófár hangjának emberi lélegzetből kell származnia, ám a bevonat, vagy díszek, illetve lyukak (meg a befoltozott lyukak is) érvénytelenné tehetik a fújást. Minden sófár különbözik, és a mérete, alakja és egyéb faktorok alapján más-más hangot produkál. A hászid mesterek azt tanítják, hogy a sófár jajgató hangja olyan, mint annak a gyermeknek a sírása, aki vágyik arra, hogy ismét találkozzon a szüleivel. Nincs még egy olyan érzés, ami ennyire mély, alapvető és valós. |
A szuper program megálmodói a CKids vezetői, Chaya és Lévi Greenberg, természetesen ők is ott lesznek vasárnap a Zsilipben.
Program helye: Zsilip, 1137 Budapest, Újpesti rakpart 1.
Időpont: 2024. 09. 29. 10 óra.
Jelentkezés: zsidoprogramok.hu