Tu biSvát – svát hónap 15. napja a fák újéve a zsidó naptárban – örömteli nap, nem szabad böjtölni, és nem mondanak bűnbánó imákat sem. És mint minden zsidó ünnepen, ezen a napon is jókat lehet enni.
Sokféle szokás alakult ki arra nézve, hogy mit esznek e jeles napon. Izraelben sokan odafigyelnek arra, hogy csak az országban termett gyümölcsöt fogyasszanak. (A smitá, vagyis a mezőgazdasági munkát tiltó hetedik évben figyelembe kell venni az erre az időszakra vonatkozó különleges szabályokat.) Vannak, akik Izraelnek a Tórában leírt hét terményét fogyasztják, ezek: búza, árpa, szőlő, füge, gránátalma, olajbogyó, datolya. Máshol 15 féle gyümölcs kerül az asztalra, mivel az ünnep nevében a „tu” a hónap 15. napját jelenti. A XVI. században Cfáton élt kabalista, Jicchák Lurijá rabbi szerint, aki csak teheti, 30 féle gyümölcsöt egyen. Egyik tanítványa írta le először a cfáti kabalisták tu biSváti széderjét.
Hogyan ünnepeljük a tu bisváti szédert?
Szükségünk lesz néhány zsidó vendégre, 30 fajta gyümölcsre, vörös- és fehérborra, búzalisztből készült süteményre és szépen terített asztalra. A búzából készült süteménnyel kezdjük a lakomát, és ezzel egyidőben töltjük ki az első pohár fehérbort. A második pohár kicsit később nagyobb részben fehér-, kisebb részben vörösborból áll, a harmadik fele-fele, a negyedik pedig nagyobb részben vörösbort tartalmaz. Ha sokalljuk a 30 féle gyümölcsöt, a kabalisták szerint 12 is megteszi: búza, olajbogyó, datolya, szőlő, füge, gránátalma, etrog, alma, dió, mandula, szentjánoskenyér és körte. Jó, ha van az asztalon egy olyan gyümölcs, amilyet még nem kóstoltunk az adott évben, hogy elmondhassuk a sehechejánu áldást is. A tu biSváti szédernek ugyanis legalább annyira fontos része a spirituális, mint a testi táplálék: a gyümölcsökre mondott áldásokon kívül különféle egyéb imák és zsidó iratokból vett szövegek is elhangzanak, ahogy újabb és újabb terméseket ízlelünk meg.
Szentjánoskenyér és mandula
Sok helyen szokás, hogy szentjánoskenyeret (héberül cháruv) fogyasztanak Tu biSvátkor. A fák életkorának számításával kapcsolatban a Talmud egy helyen a szentjánoskenyeret hozza fel példának, illetve a kabalisták által különlegesen tisztelt ókori bölcs, Rabbi Simon bár Jocháj is ezt fogyasztotta rejtőzködése idején. Ennek nyomán terjedt el e Magyarországon ritka termés fogyasztásának szokása.
A mandula az ünnep egyik jelképe, mivel ekkortájt kezdenek Izraelben virágozni a mandulafák. Sok helyen odafigyelnek arra, hogy a gyümölcsös tálon a mandula is helyet kapjon.
Mint látható, a tu biSváti menüben általában a nyers gyümölcsöké a főszerep. Dönthetünk azonban úgy is – különösen, mivel ebben az évben tu biSvát ünnepe szombatra esik –, hogy többfogásos vacsorával kínáljuk vendégeinket, és beleszőjük azt a hét terményt, mellyel az Örökkévaló megáldotta Izrael Földjét:
„Mert az Örökkévaló, a te Istened elvisz téged jó országba… oly országba, hol búza, árpa, szőlő, füge és gránátalma (terem), oly országba, hol olajfa és (datolya) méz van.” (5Mózes 8:7-8.)
Mazsolás bárchesz
1 kg liszt; 1 kocka élesztő; 1 pohár langyos víz; 2 tojás; ¼ pohár olaj;
¼ pohár datolyaméz (szilán); ½-1 pohár mazsola; 1 ek. só;
felvert tojás a megkenéshez
mák, szezámmag vagy mandulalapocskák a szóráshoz
A vizet nagy tálba öntjük. Hozzáadjuk az élesztőt, a tojást, az olajat, a mézet és a mazsolát (ha az mézet az olaj után töltjük a pohárba, nem ragad bele). Alaposan összekeverjük, hozzáadjuk a liszt felét, újra megkeverjük, majd letakarva egy órán át állni hagyjuk. Ezután belekeverjük a maradék lisztet és a sót, majd puha, rugalmas tésztává gyúrjuk. Szükség szerint adhatunk még hozzá lisztet. A meggyúrt tésztát letakarva egy órán át kelesztjük, majd kalácsokat fonunk belőle. A kalácsokat ismét duplájukra kelesztjük, eközben a sütőt előmelegítjük 180 fokra. Felvert tojással megkenjük, mákkal vagy szezámmaggal meghintjük, és 30-40 perc alatt pirosra sütjük a bárcheszeket. Egy tu bisváti csavarral vékony mandulalapocskákkal is megszórhatjuk a tojással megkent kalácsokat. Ha nagyobb mennyiséget szeretnénk készíteni, az adag duplázható, ez esetben ne feledkezzünk meg a chálá levételéről.
Gazdag zöldségleves gerslivel
6 nagy sárgarépa; 1-1 fehérrépa, batáta, hagyma, cukkini; 2 krumpli;
4 gerezd fokhagyma; 4-5 fej gomba vagy egy kis fej brokkoli; ½ pohár fehér bab, előre megfőzve; ½ pohár gersli (árpagyöngy) megmosva, átválogatva; 2 ek. olaj; ízlés szerint: só, bors, őrölt koriander; 1 kk. kurkuma; 2 babérlevél; petrezselyem a tálaláshoz
Előkészítés: a babot átmossuk és átválogatjuk, hogy ne maradjon benne bogár. Ezután majdnem puhára főzzük. A brokkolit kisebb rózsákra vágva beáztatjuk, és ellenőrizzük, a gombát szintén alapos mosás után ellenőrizzük, hogy mentes legyen minden kártevőtől. A gersli is mosást és átválogatást igényel.
A meghámozott, felkockázott zöldségeket 8-10 percig kis lángon, kevergetve pároljuk az olajon. Felöntjük vízzel, fűszerezzük. Hozzáadjuk a gerslit és a babot. Nagy lángon felforraljuk, majd kis lángon tovább főzzük 40-45 percen át, vagy amíg a zöldségek megpuhulnak. Apróra vágott petrezselyemmel tálaljuk.
Olajbogyós csirke
6 gerezd fokhagyma; 4 ek. olívaolaj; 8 csirkecomb; 1 doboz konzerv olajbogyó (zöld vagy fekete); 3 paradicsom, meghámozva; bors ízlés szerint
Az apróra vágott fokhagymát az olajon megfuttatjuk, majd a csirkecombokat is átsütjük. Hozzáadjuk a paradicsomot és a lecsöpögtetett olajbogyót, valamint a borsot. (A konzerv olajbogyó magas sótartalma miatt nincs szükség több sóra.) Egy-másfél órán át főzzük lassú tűzön, fedél alatt.
Gyümölcssaláta
Alma, narancs, mandarin, banán, kivi, datolya, szárított füge, mazsola, grapefruit, ananász… A gyümölcsöket kis kockákra vágjuk, ízlés szerint fahéjjal és gránátalma-kivonattal ízesítjük. Tálalás előtt egy fél órán át állni hagyjuk.