A téli hidegben mi lehet jobb egy forró levesnél, frissen sült házi zsömlével?

Kóser-e a hal?

Azok a halak kóserek, melyeknek pikkelye és uszonya is van. Ilyen például a sügér, a ponty, a lazac, a makréla. A hal vére nem számít tórai értelemben vérnek, vagyis fogyasztását nem tiltja a háláchá. A halat a hússal ellentétben nem kell kivéreztetni, de ha valaki egy pohár halvérre vágyik, ne felejtsen el beletenni néhány pikkelyt, hogy mindenki számára nyilvánvaló legyen: halnak, nem pedig más állatnak a vérét fogyasztja. Mivel a hal nem igényel kóser vágást, akár a piacon is megvehetjük, ha megbizonyosodtunk róla, hogy a vásárolni kívánt árunak pikkelyei és uszonyai is vannak. Ha az adott üzletben nem-kóser állatot, harcsát, polipot, stb. is árulnak, akkor vigyünk magunkkal kést, amivel feldolgozhatják a kiválasztott halat.

Fontos még tudni a hal fogyasztásával kapcsolatban, hogy párve, vagyis se nem tejes, se nem húsos. A kásrut törvényei szerint tilos azonban a halat hússal együtt fogyasztani, a szfárádiak pedig a tejtermékkel való fogyasztását sem engedélyezik. Elkészíthetjük és fogyaszthatjuk azonban a halat akár tejes, akár húsos edényben. Amennyiben hal után húst eszünk, bizonyosodjunk meg arról, hogy tiszta eszközöket használunk a húshoz, és öblítsük ki a szánkat egy kis vízzel.

A szombat és a hal

A hal több helyen szerepet játszik a zsidó hagyományban. Most csak a szombati asztalon betöltött szerepével foglalkozunk. A hal neve héberül dág – דג. A héberben a betűk egyben számokat is képviselnek, a hal szó két betűjének számértéke 3 és 4, a szó számértéke tehát hét. Hét, mint a hetedik nap, a szombat. Ezért kerül a szombati asztalra mindig hal is. Azt is mondják, hogy az elhunyt cádikok (igaz emberek) lelke halakban éled újjá.

Halleves csicseriborsóval (4 személyre)

párve, tojásmentes

Ezt a gazdag hallevest bármilyen fehér húsú halból elkészíthetjük, például tilápiából (héberül ámnon). Ha konzerv, vagy korábban megfőzött (és lefagyasztott) csicseriborsót használunk, percek alatt elkészül a vacsora. Ha száraz csicseriborsót használunk, legjobb, ha néhány órára beáztatjuk, majd másnap két óra alatt puhára főzzük.

8 tilápia (vagy másfajta, nagyobb fehér húsú hal, pl. busa, vagy amur nagyobb darabokra vágva)

1 fej hagyma

2 gerezd fokhagyma

2 paradicsom

só, bors, őrölt koriander, kurkuma ízlés szerint

egy babérlevél

1 doboz konzerv csicseriborsó, a levével együtt (vagy egy pohár megfőzött csicseriborsó és a főzőleve, ha maradt)

fél pohár kuszkusz

A hagymát apróra vágjuk, egy kis olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a fűszereket, majd a felkockázott paradicsomot, végül a többi hozzávalót is, nagy lángon egy percig kevergetve pároljuk. Annyi vízzel, amennyi ellepi, felforraljuk, és a hal méretétől és fajtájától függően 20-30 perc alatt puhára főzzük. Ha elkészült, beleöntjük a kuszkuszt, majd petrezselyemmel megszórva, házi zsömlével tálaljuk.

P1150982

Teljes kiőrlésű zsömle

párve, tojásmentes

500 g teljes kiőrlésű liszt

egy bögre víz

egy kocka élesztő

2 ek. olivaolaj

magok ízlés szerint: len-, fekete-, szezám-, napraforgó-, tökmag

2 kk. só

Az élesztőt a vízbe morzsoljuk, felfuttatjuk, majd a liszthez adjuk. A többi hozzávalóval együtt rugalmas tésztát gyúrunk (ha nem áll össze, adjunk még hozzá vizet). Kiolajozott tálban egy órán át letakarva kelesztjük, majd zsömléket formázunk belőle. Enyhén meglisztezett felületen további fél órán át kelesztjük, majd 180 fokos sütőben fél óra alatt megsütjük. Sütés előtt megkenhetjük vízzel, vagy felvert tojással, és megszórhatjuk magokkal, zabpehellyel, vagy zátárral is. A recept többszörözhető, de figyeljünk oda a chálá levételének szabályaira (mely ebben a cikkben található).

P1150973 (1)

Megszakítás