A kombiné nem kifejezetten az a ruhadarab, amit a szigorú szabályok szerint öltözködő haszid nők felsőruházatával hozunk kapcsolatba. Márpedig éppen ez az intim ruhadarab az, amivel újabban akár Crown Heigths utcáin is találkozhatunk – állítja a Vouge.
A cniut (a zsidó viselkedési és öltözködési morál) a hölgyek számára eltakart könyököt, vállalt, dekoltázst és térdet ír elő – ezt pedig gyakran különböző rétegek egymásra vételével érik el. Éppen ez a réteges öltözködés teszi láthatóvá a kombinét, amit hosszú ujjú felsők fölé, vagy – ha megfelel a hossza – akár egy leggingshez is fel lehet venni.
De nem csak ortodox körökben zajlik a kombinék csendes (és az illemnek megfelelő) forradalma: a 2015-ös őszi divatbemutatóján a Rag&Bone szalonképessé tette a kombinét azzal, hogy hosszú ujjú pólók, és testhezálló ceruzanadrág fölé adták. Ez a kinézet pedig nem is áll olyan messze attól, ahogy az ortodox ausztrál divattervezők, Chaya Chanin és Simi Polonsky használta ezt a hálószobából előkerült ruhadarabot.
Ezek az arányok mások szerint is fontosak. A Mimu Maxi tervezői, Musky Notik és Mimi Hecht szerint a kombinéhoz egyfajta „jing-jang” rétegzési effektusra van szükség. „Úgy kell felvenni, hogy a párosított daraboknak több súlya legyen. Egy vékony kardigán vagy egy selyem blézer tilos, míg egy extra-vastag kötött kardigán abszolút jó.” mondja Hecht, aki szerint, ha testesebb darabokkal hangsúlyozzuk a kombinét, akkor az azt üzeni, hogy tudatos döntés eredménye a viseletünk, nem csak magunkra kaptunk valamit.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.