Tanulás, ösztöndíj, ajándék izraeli utazás
A Zsidó Tudományok Szabadegyeteme „Klasszikus zsidó gondolkodók” címmel új, haladó szakot indít. A hallgatók az első szemeszeteren 2007. január és június között heti kétszer két és fél órában tanulmányozhatják a zsidó klasszikusokat. Az Zs.T.Sz tapasztalt előadói által a laikusok és haladók egyaránt élvezhetik a tanulást.
A négy hónapos esti kurzust vizsgák követik. A kurzust sikeresen elvégzők egy felejthetetlen, 10 napos, teljesen ingyenes ajándék izraeli kiránduláson vesznek részt 2007. júliusában. A programon résztvevő 25 évnél fiatalabbaknak havi ösztöndíjat is biztosítunk.
Rási – A Tóra gyöngyszeme
A neve kezdőbetűiről Rásiként ismert Rabbi Slomo ben Jichak (1040-1105). A judaizmus legszentebb szövegeihez, a Bibliához és a Babilóniai Talmudhoz írt kommentárokat. Tóra kommentárja az első nyomtatásban megjelent héber nyelvű könyv (Reggio Calabria, 1745). Rási eredeti kommentárját hétről hétre az eredeti szövegből magyarra fordítva tanuljuk, az adott hetiszakaszhoz.
Talmud – Zsidó bírák és tanúk törvénye
A Talmud Szánhedrin traktátusának harmadik fejezetében a törvényszékek és bíróságok meghatározását és feladatát tanulmányozhatják. Megismerkedhetünk a zsidó gondolkodásmód gyökerével is, a talmudi érvelésrendszerrel, a szinte szőrszálhasogatónak tűnhető jogi elemzéssel.
Maimonidesz (1135-1204) a klasszikus zsidó bölcselet egyik legkiemelkedőbb és legmeghatározóbb alakja. Ezen az előadássorozaton jogi (és némileg filozófikus elemeket tartalmazó) munkájából a Misne Torából veszünk át szemelvényeket. Mi az a prófécia? Milyen kell, hogy legyen az emberi viselkedés tan? Mit jelent a bűnbánat és hogyan készül a Tóratekercs? Mik a háborúzás törvényei? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kapjuk meg a választ Maimonidesz mai napig aktuális művéből.
Zsidó filozófia – Kabbala
Napjainkban egyre több embert érdekel az ezoterika, a misztika. Köves Slomo rabbi előadássorozatában betekintést nyerhetünk a Kabbala és a zsidó filozófia világába. Megismerkedhetünk az alapvető kabbalisztikus fogalmakkal és ezúttal azt is megtudhatjuk, hogyan vélekedik a zsidó filozófia a szenvedésről, a világban fellelhető rosszról és az ember evilági céljáról.
Zsidó etika és erkölcs – a huszadik század kérdései
Oberlander Báruch rabbi előadás sorozatában sok olyan aktuális etikai vagy erkölcsi kérdésre kaphatunk választ. Milyen a zsidó üzleti etika? Megengedett-e a klónozás? Létezik-e a szerzői jog a zsidóság szerint? Mik a fogamzásgátlás megengedett formái? Oberlander rabbi előadásaiból azt is megértjük, hogyan tud napra kész maradni egy olyan vallás, amelynek az „alkotmánya” több mint 3000 évre nyúl vissza.
Helyszín: Budapest, 1052 Károly krt. 20. Információ és jelentkezés: 268-0183; www.zstsz.hu
Mit kaptam?
Kellemes társaságot és kitűnő’ előadóktól olyan ismereteket, amelyek megnyitották a Tóra. a Talmud és a Kabbala csodálatos világát. Jó hangulatú beszélgetéseket, értelmes vitákat, és végül, de nem utolsósorban választ arra a kérdésre, hogy mit jelent zsidónak lenni. (Boros Péter)
Egyszerre kaptam válaszokat és újabb kérdéseket. A legnagyobb öröm számomra, hogy a rabbikkal barmiról lehetett beszélgetni, és a komoly témák megvitatása közben nem kellett elfeledkeznünk a humorról sem. (Sziklai Klára)
Szinte teljesen tudatlanul beeső „kívülállóként” egy általános áttekintést kaptam a zsidó tudományokból. A zsidó identitásomat egy biztosabb alapra szerettem volna helyezni, és ezért jelentkeztem a programra, ismervén a Chábád a zsidó valláshoz valló pozitív, modern hozzáállását. Nem csalódtam. (Langer Ádám)
Megjelent: Egység Magazin 17. évfolyam 60. szám – 2014. augusztus 3.