Az EMIH – a holokauszt magyarországi áldozatai előtt tisztelgett a Kislány a pokolban című monodrámával, melynek alapját Sárdi Mária holokauszttúlélő könyve adta. Az eseményen az író is részt vett családja és unokája, Steiner Fanni kíséretében, akinek a kezdeményezésére jött létre az április 17-i program a Zsilip Központban.

 

1944. április 16-án állították fel az első gettókat Kárpátalján és az ország északkeleti részén. A deportálások előszobájának is nevezett első gettókat Beregszászon, Felsővisón, Huszton, Kassán, Kisvárdán, Máramarosszigeten, Mátészalkán, Munkácson, Nagyszőlősön, Nyíregyházán, Sátoraljaújhelyen, Técsőn és Ungváron alakították ki. Az azt követő hetekben pedig az ország összes vidéki területén is gettóba kényszerítették a zsidónak tituláltakat, ahonnét legtöbbjüket az auschwitzi haláltáborba deportáltak. A fiatal Sárdi Máriát a bergen-belseni koncentrációs táborba hurcolták, saját történetét meséli el könyvében, melynek színpadi adaptációját láthatták a résztvevők, az ésszel fel nem fogható borzalmakat, melyeket Sárdi Mária és megannyi zsidó szenvedett el a vészkorszak idején. 

Az estet Glitsenstein Sámuel rabbi nyitotta beszédével, őt követte Rosenfeld Dániel a MAZSISZEM elnöke, az előadás után pedig meg lehetett vásárolni a Könyv Népe Kiadó gondozásában – immár harmadik kiadásban – megjelent könyvet is, melynek borítóját az író unokája tervezte. 

Az est és a könyv iránt óriási volt az érdeklődés, mondták el az EMIH rendezvényszervezői:

„Nagyon bensőséges volt a hangulat még úgy is, hogy több mint százan vettek részt az eseményen. Szívszorító és egyben megható is volt látni Mária életútját, hogy mennyit szenvedett a holokauszt embertelen poklában és mégis milyen hatalmas szerető család veszi most körül.”

Nincs jobb válasz a kegyetlen és szörnyűséges náci brutalitásra, mint a nagy család és a zsidóság útján nevelt új generációk. Az idő múlásával azonban egyre kevesebben vannak közöttünk, akik hamisítatlanul, saját szavaikkal tudják továbbadni nekünk a történelem e szégyenletes foltját, ezért is kötelességünk e szavakat megismertetni és hallatni a jövő nemzedékeivel is. 

 

Kislány a pokolban

Könyv Népe Kiadó

Bár a pokol maga a mélység, nincsen alja, bugyrai azonban vannak. Auschwitz, Bergen-Belsen vagy Theresienstadt a pokol alsó bugyrai közé tartozott. Sárdi Mária édesanyja és nagymamája is elpusztult a cseh város koncentrációs táborában. 15 ezer gyerek is volt ott, de közülük talán 100 maradt életben. S tudjuk: minden gyermek halála a lehetőségek végtelen tárházától fosztja meg az emberiséget.

Az idén 94 éves holokauszttúlélő kislányként került Bergen-Belsenbe. 16 évesnek mondta magát, bár nem volt annyi. Már a nagylány szemével látta, mi zajlik körülötte. Megtapasztalta és megírta, milyen a pokol – legbelül.

Megjelent: Egység Magazin 33. évfolyam 165. szám – 2023. április 27.

 

Megszakítás