Kétezer éves kőmegmunkáló műhelyt találtak a régészek Jeruzsálemtől északra, adták hírül az izraeli hírportálok.

A második Szentély időszakából (i. e. 516 – i.sz. 70) származó műhelyben kőből készítettek különféle edényeket. A helyszín Jeruzsálem keleti határában, a 437-es országút mellett található, Gevá Binjámin (Ádám) zsidó település és Hizme arab falu között. A helyszínen nemcsak a kő megmunkálására alkalmas eszközöket fedeztek fel, hanem edények készítésére szakosodott központot, melynek területén több kőfejtő is feküdt.

„A második Szentély idejében igen elterjedt volt a kőből készült edények használata. Szinte minden régészeti ásatáson találunk kőedényeket: poharakat, tálakat, tálcákat és más, tudatosan tervezett és pontos munkával kivitelezett edényeket”

– mondta a régészek szóvivője.

A kőedények elterjedtségének oka az volt, hogy a cserépedényekkel szemben rituális szempontból a kő nem tud tisztátalanná válni.

Beni Hár-Even, a Polgári Rendészet régészeti egységének vezetője elmondta, hogy a szervezet éjjel-nappal dolgozik a Júdeában és a Somronban található, a zsidó történelemről és kultúráról tanúskodó régészeti lelőhelyek őrzésén. A közelben harminc évvel ezelőtt már találtak egy hasonló műhelyt, ami a mostani lelettel együtt arra utal, hogy a környék egykor fontos központként szolgálta ki Jeruzsálem és környékének igényeit. „Ma, kétezer évvel később büszkén folytatjuk elődeink munkáját” – mondta a Binjámin Megyei Önkormányzat szóvivője, utalva a környéken folyó útépítésre, melynek eredményeként a forgalom több sávban haladhat majd, jelentősen lerövidítve az utazási időt Jeruzsálem és az attól északra fekvő települések között.

 

Megszakítás