Öt zsidó diák fordult a bírósághoz az iskolájukban történt antiszemita zaklatások miatt az Egyesült Államokban, ami ellen a tankerület dolgozói szinte semmit sem tettek. Fizikai és szóbeli atrocitásokat is elszenvedtek, falfirkákon „Krisztus gyilkosoknak” titulálták őket. Két héttel a tárgyalás előtt mindkét fél belement a peren kívüli megegyezésbe.
A múlt héten két 17 éves lány tanúvallomást tett azokról az antiszemita támadásokról, amelyek az Egyesült Államokbeli Pine Bush tankerület iskoláiban érték őket – számolt be a New York Times. Az egyik lánynak többek között pénzt nyomtak erőszakkal a szájába, a másik folyamatosan horogkereszteket talált felfestve az iskolája folyosóin és szekrényein.
„Soha nem fogom visszakapni a gyerekkoromnak ezeket az éveit” – mondta O. C., a zaklatás egyik áldozata. A lány alig tudta visszatartani a sírást múlt csütörtökön a szövetségi bíróság előtt tett vallomása során, melyben arról beszélt, hogy depressziós lett, meggyűlölte önmagát és öngyilkosságot akart elkövetni.
„Azt hittem, hogy ha jelentem, segíteni fog nekem valaki, de cserbenhagytak” – vallotta a másik áldozat, T.E., akit annyira megviselt a zaklatás, hogy nem mert a környékbeli boltokban vásárolni, vagy ügyeket intézni. „Anyaként, amikor iskolába küldöd a gyerekedet, úgy gondolod, hogy ott más gondoskodó felnőttek megvédik majd, és hogy épen és egészségesen tér majd haza. De nem védték meg őket” – nyilatkozta az édesanya, Sherri Eccleston, aki a támadások miatt kivette lányát az iskolából és azóta is otthon oktatja.
A most elfogadott peren kívüli egyezség 4.48 millió dollár megfizetésére kötelezi a körzetet, melyet – a perköltségek megfizetése után – egyenlő arányban fognak szétosztani az öt diák között. A bíró, miután elfogadta a felek közötti egyezséget, megköszönte a lányoknak, „amiért volt bátorságotok a bíróságra jönni és elmondani mindazt, amit elmondtatok.”
Összesen 35 diákot vádoltak antiszemita viselkedéssel zsidó iskolatársaik – derült ki a The New York Times 2013-ban megjelent cikkéből. Az illetők a falakra, az áldozatok szekrényeire és iskolai felszereléseire horogkereszteket festettek, gyakran olyan feliratok kíséretében, mint „halj meg zsidó”, „Krisztusgyilkos”, vagy, amelyek a Holokauszt-túlélők karjába tetovált számokra utaltak. Az iskolabuszon náci karlendítésekkel tisztelegtek egymásnak, és rasszista jelszavakat skandáltak. A megfélemlített zsidó diákok úgy érezték, hogy elnyomják és megalázzák őket, ezért magukba zárkóztak és iskolai eredményeik is drasztikusan romlottak.
A 2012-ben indított keresetben az iskola munkatársait, akik szőnyeg alá söpörték a zaklatások miatti panaszokat, „szándékos közönyösséggel” vádolták.
A mostani megállapodás azt is tartalmazza, hogy a tanároknak és a tankerület többi munkatársának olyan képzésen kell részt venniük, amelyen megtanulják, hasonló esetekben hogyan kell reagálniuk. Emellett be kell vezetniük egy un. diverzitási programot, amit a Rágalmazásellenes Liga (ADL) állított össze.
„Az elvárt újítások célja egyszerű” – állítja a felperesek ügyvédje, Ilann M. Maazel: „biztosítani fogják azt, hogy a tankerületben egyetlen diáknak se kelljen átélnie ilyen borzalmas antiszemita vagy rasszista zaklatást.”
A New Yorktól 90 mérföldre fekvő tankerületbe összesen 5600 diák tartozik. Az iskolai dolgozók folyamatosan tagadták az egyértelműen antiszemita indíttatású megfélemlítést és arra hivatkoztak, létezik előírás a zaklatások megfékezésére és történtek fegyelmi intézkedések is. Ám ezek közül a legsúlyosabb is legfeljebb öt nap iskolából való eltiltásról szólt, ami nem voltak alkalmas arra, hogy ténylegesen megfékezze az atrocitásokat.
Az alku azonban nem kötelezi az iskolákat arra, hogy elismerjék a felelősségüket. A tankerület honlapján közzétett nyilatkozatuk szerint soha nem nézik el az antiszemita gyalázkodást vagy falfirkákat, a Holokausztot érintő vicceket vagy a fizikai erőszakot: „Egyetlen családnak sem lenne szabad átélnie ilyen sérelmet és fájdalmat, amit a zaklatás és a csúfolódás okozhat a gyerekeknek, akiket a vallási, nemzeti vagy kulturális hovatartozásuk miatt támadnak.”
Egyelőre nem tisztázott, kinek kell kifizetnie a kártérítés összegét. A 109 millió dolláros költségvetéssel dolgozó tankerületet biztosító társaság nem hajlandó fedezni ezt a költséget, ám a tankerület állítja: abban a hiszemben voltak, hogy a megállapodást finanszírozni fogja a társaság. Szükség esetén hajlandóak perre menni a biztosítóval.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.