Izraeli kutatók azt állítják, hogy eddig nem ismert kapcsolatot találtak a Parkinson-kór és az agyi sejteket tartó „állványzat”, belső struktúra között.
Ez a felfedezés egy teljesen új kutatási területet nyit egy olyan neurodegeneratív betegséggel kapcsolatban, amely világszerte 10 millió embert érint, és megfosztja őket a járás és a beszéd képességétől – írja a nocamels. A Haifai Egyetem szakértői szerint most először találtak kapcsolatot a Parkinson-kór és az extracelluláris mátrix között, amely fehérjékből és szénhidrátokból áll, ez adja a sejtek struktúráját, gyakorlatilag a sejt belső közege.
Az egyetem Sagol Neurobiológiai Tanszékén dolgozó Shani Stern professzor és csapata által végzett kutatás eredményeit nemrég tették közzé az egyik szakfolyóiratban. A Parkinson-kór mélyebb megértéséhez és a betegség gyógymódjának kifejlesztéséhez meg kell vizsgálni ennek a közegnek a változását.
A Parkinson-kór pontos oka továbbra is rejtély, de ismert, hogy az agy két kicsi, de kulcsfontosságú területén található idegsejtek károsodását eredményezi. Ezek a sejtek dopamint termelnek, azt az anyagot, amely segít a mozgás irányításában. Ha nem működnek teljes kapacitással, nem termelnek elég dopamint, ez remegést, merevséget és lelassult mozgást eredményez.
A kutatócsoport bőrsejteket vett néhány olyan parkinsonos betegtől, akiknél genetikai hátterű a betegség (ez egy kis kisebbség), olyan emberektől, akiknél nem áll fenn genetikai kapcsolat, valamint egészséges résztvevőktől, mint kontrollcsoporttól.
Ezután mindhárom csoport sejtjeit „átprogramozták”, hogy azok ugyanazt a genetikai információt hordozzák. Bizonyítékot találtak arra, hogy a Parkinson-kóros betegek mindkét típusában számos olyan gén megváltozott, amelyek ennek a bizonyos sejt struktúrának, mátrixnak a fehérjéit kódolják.
Magyarul van egy olyan kapcsolat a Parkinson-kór és az extracelluláris mátrix között, amely nem létezik azoknál, akiknek nincs Parkinson-kórjuk.