A híres kairói genizában számos olyan dokumentumot találtak, mely a hanuka egykori megünnepléséről tanúskodik.

A középkori Ben Ezra zsinagóga genizája, azaz a már használhatatlannak vagy szükségtelennek ítélt zsidó iratok tárolóhelyisége az adott kor zsidó kultúrájának, vallási hagyományainak, gazdasági életének és irodalmának legnagyobb gyűjteménye. A genizában tároltak imakönyveket, vallásos és világi irodalmi műveket, hétköznapi feljegyzéseket, gazdasági okiratokat és leveleket. Eddig összesen 300 000 dokumentumot azonosítottak. A leletek legnagyobb része a Cambridge-i Egyetemhez került.

A fellelt iratokból kiderült, hogy a hanuka már a középkori Kairóban (akkori nevén Fusztatban) is a közösség egyik legkedveltebb ünnepének számított. A zsidók előszeretettel küldtek egymásnak üdvözlőlapokat, melyek szövege a ma is jól ismert áldásokat tartalmazta. „Aki csodákat tett őseinkkel az ő idejükben, ebben a hónapban, az tegyen csodákat és nagyszerű tetteket velünk és veletek!” – írta valaki ezer évvel ezelőtt. A genizában ráakadtak egy XI. századi hanukai ünnepség meghívójára is: „Találkozzunk holnap a zsinagógában. Tegye Isten a hanukát áldássá és jó szerencsévé mindannyiótok számára”.

Egy másik, judeo-arab nyelven írt dokumentumtöredéken ez áll: „E tiszteletreméltó, jól ismert és csodáiról híres napok során… Aki csodákat tett őseinkkel az ő idejükben, ezekben a napokban”.

Egy bizonyos Joszef pedig hanukai látogatást ígért rokonainak, szintén a közösség által használt, hébert és arabot ötvöző dialektusban: „Elmegyek hozzátok hanuka tiszteletére”.

zsido.com

Forrás: NLI

 

 

 

Megszakítás