Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint a szúnyogok évente mintegy 2,7 millió ember haláláért felelősek. A szúnyogok nem csupán kellemetlenséget jelentenek, hanem olyan betegségeket is terjesztenek, mint a malária és a sárgaláz. A kutatók, köztük az izraeli Dr. Jonathan Bohbot is, olyan új megoldásokon dolgoznak, amelyek szúnyogmentessé teszik a környezetet.
Dr. Bohbot, aki entomológus (rovartan) a Jeruzsálemi Héber Egyetem környezetvédelmi karán, úttörő szerepet játszott egy olyan molekula felfedezésében, amely hatásos szúnyogriasztóként szolgálhat – írja a nocamels.com.
A kutató a szúnyogok szaglását elemzi, hogy rájöjjön, milyen molekulák riasztják el, vagy vonzzák ezeket a rovarokat.
A jelenlegi rovarriasztók nem igazán jók, nem elég hatékonyak, új megoldásokat kell találni – hangsúlyozza a kutató.
„A szúnyogriasztók Szent Grálja az lesz, ha találunk egy olyan természetes vegyületet, amely nagyobb távolságból taszítja a szúnyogokat. Ezzel egy egész területet – egy szobát vagy egy erkélyt – tudnánk megvédeni, miközben az ember a szabadban élvezheti a vacsoráját” – mondja Dr. Bohbot.
Miközben a globális felmelegedés tovább növeli a szúnyogok populációját, minden eddiginél nagyobb szükség van biztonságos szúnyogriasztókra – olvasható a cikkben.
Címlapkép: Jane Stroebel on Unsplash