A 65 éves Simantov nagyon keveset beszél héberül, bár perzsául folyékonyan beszél, és várhatóan jelentős segítségre lesz szüksége az izraeli élethez való alkalmazkodáshoz.

Az utolsó ismert afganisztáni zsidó, Zablon Simantov Törökországból költözik Izraelbe, meglepve ezzel még a családját is.

„Az öcsém csütörtökön este 9-10 óra körül felhívott, és azt mondta: „Gratulálok, a bátyád Izraelben van”

– mesélte a Walla-nak Benjamin, Simantov testvére. „Nem tudtam elhinni, amit hallottam. Szombat este már úton voltunk, hogy meglátogassuk őt azon a helyen, ahol Dél-Izraelben tartózkodik”.

Simantov Izraelbe érkezése a Zsidó Ügynökség segítségével vált lehetővé, miután három évvel ezelőtt egy bonyolult mentőakció keretében kimentették őt a tálibok által ellenőrzött Afganisztánból. Az akciót Moti Kahana, a konfliktusövezetekből való evakuálásokra szakosodott, ismert aktivista vezetett.

„Csaknem 25 éve nem láttuk egymást. Most itt él Izraelben. Izrael központjába akar költözni, és bármi történjék is, mi mellette leszünk” – tette hozzá Simantov testvére.

„Sábátkor is vele leszünk. Megígérte nekünk, hogy Izraelbe jön, és ez végre megtörtént”.

A 65 éves Simantov nagyon keveset beszél héberül, bár perzsául folyékonyan beszél, és várhatóan jelentős segítségre lesz szüksége az izraeli élethez való alkalmazkodáshoz.

Moti Kahana, aki Simantov megmentését szervezte, az elmúlt 14 évben világszerte bonyolult evakuálási missziókat hajtott végre konfliktusövezetekben, többek között Afganisztánban, Jemenben és Szíriában. Ígéretéhez híven kifejezte elkötelezettségét, hogy hamarosan elviszi Simantovot a Siratófalhoz.

„Nem volt könnyű kihozni őt Afganisztánból. Rabbik kerestek meg azzal a kéréssel, hogy segítsek megmenteni az utolsó zsidót onnan” 

– mondta Kahana a Walla-nak. „Látták a korábbi munkámat, amikor zsidókat evakuáltam Jemenből és Szíriából, és megkértek, hogy tegyek szívességet, és segítsek kihozni Zablont”.

Forrás: Neokohn

Az afgán zsidók története

1937-ben születtem az afganisztáni Herat városában. Az afgán zsidó közösség az egyik legősibb a világon és hűen őrizi a tradíciókat. Herátban a zsidók mind ugyanabban a városnegyedben éltek, egymás mellett álló, zárt kerteket rejtő épületekben. A nem-zsidó szomszédokkal élénk üz­leti kapcsolatban álltunk. Ettől el­tekintve azonban éles határvonal húzódott a közösségek között. A nagyobb kertekben az … Olvass tovább

Megszakítás