„Ha harminc évvel ezelőtt valaki azt mondja, hogy Izraelben minőségi borok készülnek majd – kinevetem. A whiskyvel is hasonló a helyzet, csak egy kicsit tovább tart majd a folyamat.”
Dávid Zibell éppen egy szabadtéri rézüstből csapolt folyadék alkoholfokát méri. Ezután nekiáll felcímkézni a lepárlóüzemben sorakozó whiskys palackokat. A Golán-fennsíkon járunk, a Kácrin városa mellett található ipari parkban. A kipás-szakállas Zibell, az apró üzem tulajdonosa, Kanadából vándorolt ősei földjére 2014-ben. Ő volt az első, aki whiskyt palackozott Izraelben. Termékei a múlt hónapban kerültek kereskedelmi forgalomba.
Izrael nem az a kimondott alkohol-nagyhatalom. A legismertebb márkái a Macabbee és a Goldstar sörök – átlagos minőségű termékek. Ezenkívül arakot, azaz ánizspálinkát készítenek, ami elsősorban az idősebb, arab országokból bevándorolt lakosok között népszerű. Az utóbbi évtizedben azonban érzékelhető a változás a piacon. Egyre több világszínvonalú borászat nyílik, és megjelentek a különleges termékeket előállító magán sörfőzdék – ilyen például a szintén a Golánon előállított Bazelet márka -, amelyek megállják a helyüket a nemzetközi versenyben is. Most talán eljött az ideje annak, hogy Izrael rákerüljön a whisky-térképre is.
„Mindig is a whisky volt a szenvedélyem, és manapság egyre nagyobb az ital iránti érdeklődés. Az izraeli whiskyforgalom 45%-kal emelkedett az elmúlt három évben. Máshol ez a trend már korábban elkezdődött, de ide csak később ért el” – mondta Zibell, a Golan Heights Distillery tulajdonosa.
A Golánon működő Pelter borászat volt az első, mely whiskygyártással próbálkozott 2013-ban. Tál Pelter tulajdonos Franciaországban vásárolta lepárlóját. A szeszfőzés családi hagyomány náluk: nagyapja az amerikai alkoholtilalom idején működtetett illegális lepárlót.
A harmadik társaság a Milk&Honey, amely Jáfóban építette fel üzemét. A lepárlást tavaly kezdték meg. Megnyitották látogatóközpontjukat is, ahol üzemlátogatást és kóstolást szerveznek. A szürke betonpadló és a tömörfa asztalok ipari jellege brooklyni stílust idéz.
A viszonylag nagy volumenű beruházással szemben a kácrini lepárlót egy ember működteti. A Párizsban született és Montrealban nevelkedett, 36 éves Zibell nemcsak igazgató, hanem dolgozó is a cégénél. Az ital iránti rajongása a zsinagógai kidusokon kezdődött, ahol gyakran whiskyre mondtak lechájimot. Amikor feleségével és gyermekeivel Izraelbe költözött, úgy tervezte, folytatja ingatlanos karrierjét, a whiskyvel pedig hobbiként foglalkozik. Miután elkezdte a lepárlást a festői Golán-fennsíkon, úgy érezte, nem tudja abbahagyni. Helyzeti előnyt jelentett számára, hogy Izraelben nem szabályozza rendelet a whisky gyártást.
Skóciában és az Egyesült Államokban szigorú előírásoknak kell megfelelni, hogy egy ital kiérdemelje a whisky elnevezést. Éppen ezért elképzelhető, hogy ezekben az országokban nem lehetne ilyen néven forgalmazni a kácrini terméket. Zibell szerencséje, hogy a forró izraeli klíma hatására az ital sokkal gyorsabban és intenzívebben érik, mint a hűvös Skóciában vagy Írországban.
A Milk&Honey cég ezzel szemben adaptálta a skót előírásokat. Ott egy whiskyt legalább három évig kell érlelni palackozás előtt, ezért az üzem egyelőre más italok – gin, arak és datolyapálinka – gyártását és forgalmazását végzi.
„Az emberek nagyon várták már az izraeli whisky megjelenését. Fiatal whiskyként forgalmazom majd, mert ez illik az izraeliek személyiségéhez: mindent gyorsan akarnak megkapni, várakozás nélkül” – mondta Zibell. Akik mégis türelmesek, azok kivárhatják a cég single malt, illetve rozs és kukorica alapú termékeit is, melyek 2017-ben és 2018-ban válnak elérhetővé. A whiskyn kívül Zibell abszintot is gyárt dédnagymamája emlékére, akinek abszint bárja volt Franciaországban.
Az izraeli whiskyforradalmat bizonyítja az is, hogy júniusban harmadik alkalommal rendezik meg Tel-Avivban a Whisky Live-et, a világ legjelentősebb whiskykóstoló rendezvényét, ahol idén már helyi termékekkel is lehet találkozni.
Az Izraeli Whisky Egyesület alapítója optimista a jövőt illetően. „Ha harminc évvel ezelőtt valaki azt mondja, hogy Izraelben minőségi borok készülnek majd – kinevetem. A whiskyvel is hasonló a helyzet, csak egy kicsit tovább tart majd a folyamat.”
Forrás: JTA