Az amerikai-izraeli kettős állampolgárságú túsz, Hersh Goldberg-Polin szülei figyelemfelkeltő kampányt indítanak vasárnap a Hámász fogságában levő százhúsz izraeli túsz érdekében. A „Jóság hete” elnevezésű, július 14–21. között megtartott rendezvénysorozat keretein belül közös éneklést tartanak a tel-avivi Túszok terén, lesz Zoomon követhető tóratanulás és különféle önkéntes tevékenységekre is lehetőség nyílik majd. A központi eseményekhez 120 mini-esemény is tartozik majd, melyek mindegyike egy-egy túszra fókuszál és a részt vevők elvégzik a háfrását chálá (a tészta egy darabjának leválasztása) szertartását a túszok hazajutása érdekében, írja a United with Israel.
„A Jóság hete univerzális kezdeményezés. Tevékenységi körünk kellőképpen széles ahhoz, hogy zsidók és nem-zsidók az egész világról csatlakozhassanak, vagy a miénkkel párhuzamosan megszervezhessék saját eseményeiket és erről hírt adjanak az interneten.
Azt mondjuk, hogy ha valaki sok jót tesz a világban, az is csatlakozhat: tegyen még több jót vagy tegye azt különleges intencióval. Mindenki tehet valamit” – nyilatkozta Jon Polin.
Hersh részt vett október hetedikén a Reim kibucban tartott Nova zenei fesztiválon. Megpróbált elmenekülni a támadói elől, ám nem járt sikerrel. Menekülés közben elveszítette fél karját, erről a túszul ejtéséről készült felvétel tanúskodik. A Hámász jelenleg 23 ország polgárát tartja fogva, akik öt valláshoz tartoznak.
Jon és felesége, Rachel Goldberg-Polin a kezdetektől fogva rendívül aktívan kampányol a túszok érdekében (cikkünket itt találják). A rendezvénysorozat megszervezésén felül most tóratekercset íratnak és a Jóság hetének szombatján (július 19., péntek) Jeruzsálemben, a túszok sátrában fogadják a szombatot. „Darabokra töredezett világunk sötét fejezetében élünk. Úgy véljük, itt az idő, hogy jótettekkel hozzunk változást” – mondta Rachel Goldberg-Polin, aki a napokban részt vett azon a felvonuláson, melyet pontosan kilenc hónappal az 1200 ember életét követelő mészárlás és több száz ember túszul ejtése után rendeztek.
„Mindenki tudja, különösen mi, édesanyák, akik gyermekeket hordtunk ki, hogy a kilenc hónapos intervallum a fogantatástól a szülésig terjedő időszakot jelképezi. Ez rettenetesen fájdalmas nekünk, anyáknak… A gyötrelem tapintható volt, mintha mindnyájunkat vastagon bevonta volna a nem szűnő fájdalom. Olyan sűrű volt, hogy nehezünkre esett a járás és a lélegzés”
– mondta.
A Jóság hete hátterét a Hamásszal folytatott tárgyalások adják, melyek igencsak megosztják az izraeli társadalmat. A terrorszervezet többhetes teljes tűzszünetet és több száz elítélt terrorista kiadását követeli a túszok egy részének szabadon engedése fejében. Binjámin Netanjahu miniszterelnök lefektette azokat a pontokat, melyek nem képezhetnek tárgyalási alapot. Ezek közé tartozik a harcok folytatása a tűzszünetet követően a háborús célok teljes eléréséig, az Egyiptom felől Gázába érkező fegyvercsempészet teljes felszámolása, nem térhetnek vissza terroristák ezrei Gáza északi részére és a lehető legtöbb élő túszt kell visszakapnunk.
„Üzenetünk nem változott. Túl sok idő telt el, a világnak nem lenne szabad tolerálnia ezt. Hol vannak a 23 ország vezetői? Hogyan lehetséges, hogy nem menetelnek kart karba öltve Jeruzsálemben, New Yorkban, Berlinben, hirdetve, hogy ez nincs rendben?
„Megpróbáljuk felrázni a világot, hogy tegyenek meg mindent az alku megkötéséért. Lássanak már neki a túszok megmentésének, hiszen mindnyájan megérdemlik, hogy végre otthon lehessenek” – mondta Jon Polin.