A nemrégiben elhunyt amerikai elnök, Jimmy Carter segített megakadályozni a breszlávi Náchmán rabbi umáni sírjának lerombolását. A ma Ukrajnában, akkoriban a Szovjetunióban fekvő városba napjainkban tízezrek zarándokolnak évente a breszlávi hászid mozgalom alapítója és egyetlen rebbéje, Náchmán rabbi sírjához.

Az esetre 1979-ben került sor, amikor a szovjet hatóságok az egész környéket le akarták dózerolni, hogy lakóépületeket emeljenek a helyén. Néhány évvel korábban, amikor Carter még egy szinte ismeretlen elnökjelölt volt csupán, a lubavicsi rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi arra kérte Pinchas Taitz rabbit, hogy lépjen kapcsolatba Carterrel. Taitz, az akkori amerikai zsidóság egyik kulcsfigurája hatalmas rendezvényt szervezett az elnökjelölt tiszteletére, aki megválasztása után levélben fejezte ki köszönetét a rabbinak, és egyben megígérte, hogy a későbbiekben bármikor szívesen a segítségére lesz. Ez a levél létfontosságúnak bizonyult Náchmán rabbi sírja ügyében.

Miután egy Zubeida nevű umáni asszonyhoz eljutott a sír lerombolására vonatkozó terv híre, a kerekek azonnal mozgásba lendültek. A sír megóvásának ügyét Michael Dorfman rabbi karolta fel, aki az egyesült államokban számos rabbival találkozott, köztük a szatmári rebbével és az előző generáció egyik legnagyobb formátumú vezetőjével Moshe Feinstein rabbival, majd a lubavicsi rebbével is, aki Taitz rabbihoz irányította Dorfman rabbit.

A Carter-Brezsnyev csúcstalálkozó

Aryeh Moshe Elijah Kaplan

A Bécsben tartott Carter-Brezsnyev csúcstalálkozót megelőzően a rabbik különleges levelet küldtek a Fehér Házba. Ebben szerepelt a híres tudós, Aryeh Moshe Elijah Kaplan rabbi részletes magyarázata is a helyszín fontosságáról és jelentőségéről. Carter megemlítette a problémát Brezsnyevnek, és ennek végül az lett az eredménye, hogy a Kremlben megszületett a döntés: a sírnak helyet adó Bialinszki utcát nem rombolják le. Néhány nappal ezután elbocsátották hivatalából Carter zsidóügyi tanácsadóját, Robert Lipshitzet, akinek központi szerepe volt a művelet lebonyolításában. Minden és mindenki a megfelelő pillanatban volt a megfelelő helyen, így sikerült kihasználni a rendkívül szűkre szabott időablakot és megmenteni a nagy jelentőségű sírt.

Bár a néhai Jimmy Carter elnökként és különösen az azt követő időszakban nem egyszer foglalt állást az izraeli és zsidó érdekkel szemben, illetve ápolt jó kapcsolatot terrorista szervezetek vezetőivel, az umáni sír megmentése tanúskodik amellett, hogy az elnök hajlandó volt szükség esetén segítséget nyújtani a zsidóknak, ahogyan azt az izraeli-egyiptomi békekötés alkalmával és a Fehér Házban általa bevezetett hanukai ünnepségekkel is bizonyította.

Forrás: Arutz7

Megszakítás