Pészah sok tervezést, készülődést igényel. A My Jewish Learning oldal írása alapján készült összeállításunkkal szeretnénk segítséget nyújtani olvasóinknak az ünnepi előkészületek tervezésében és rendszerezésében.
1. Tervezés
A „pészah projekt” fedőnevű akció számtalan kisebb lépésre bontható. Képzelje el, hogy egy nagy cég – ez a háztartás – vezérigazgatója. Tervezze meg és bontsa kisebb részekre a feladatokat. Állapítsa meg előre a feladatok végrehajtásához szükséges időkeretet is.
2. A feladatok kiosztása
Való igaz, hogy a szálak a vezérigazgató kezében futnak össze, de nem kell minden munkát neki végeznie. A család minden tagja kapjon feladatot, melynek végrehajtása legyen az ő felelőssége. Akármilyen apróságnak tűnik is a kiosztott feladat, a „vezérigazgató” vállán annál kevesebb nyugszik. Hatévesnél kisebb gyerekek esetén sokszor az a legnagyobb segítség, ha őket foglalja le valaki, nagyobb gyerekek viszont a játékok megtisztításától a konyhai munkálatokig számtalan feladatot el tudnak végezni.
3. Nem ez a tavaszi nagytakarítás ideje!
A por nem chámec. A csillogó ablakok, ragyogó falak, tisztán lengedező függönyök valóban látványosak, ám nem tartoznak a pészahi takarítás kötelező elemei közé. Ott kell takarítani, ahol kovászos lehet. Ha egy helyiségbe soha senki nem visz ételt, akkor ott elég felsöpörni és felmosni az ünnep előtt. Összpontosítson a konyhára és az étkezőre. Ahhoz, hogy valami chámecnek minősüljön, elérhetőnek és ehetőnek kell lennie. A lámpabúrán megülő por megvárhatja a későbbi nagytakarítást.
https://zsidounnepek.hu/peszah/elso-szedereste/
4. Tervezze meg a bevásárlást
A pészáhi kóser minősítéssel rendelkező élelmiszerek gyakran nagyon drágák. Érdemes friss, nem feldolgozott élelmiszert vásárolni és abból megfőzni az egészséges ebédet. A legjobb, ha kész bevásárlólistával érkezik a boltba.
5. Fokozatosan szerezze be a pészahi étkészlet darabjait
Az első évben érdemes csak a legszükségesebbeket beszerezni, és minden évben néhány darabbal bővíteni a pészahi készletet.
6. Lista!
Takarításnál, a teendők elvégzésének megtervezésénél, főzésnél, bevásárlásnál rendkívül hasznos és időtakarékos megoldás, ha papíron vagy digitális formátumban, de mindenképpen kész listával vág neki a feladatok elvégzésének. A listát napokkal előre elkezdheti megírni és folyamatosan bővítheti.
https://zsidounnepek.hu/peszah/peszahi-imaidok/
7. Csak egyszerűen
Nem kell mindennek a lehető legjobb formáját hoznia és nincs szükség különlegesnél különlegesebb fogásokra. Amikor rengeteg a feladat és kevés az idő, érdemes az egyszerűségre törekedni és hagyományos fogásokkal biztosra menni. Ha van rá lehetősége, készítsen el előre és fagyasszon le néhány ételt.
8. Csak a torma legyen keserű
Próbáljon meg a feladatokra nem mint kötelességre, hanem mint lehetőségre tekinteni. Összpontosítson pészah lényeges elemeire: a közös széderre és a családdal vagy barátokkal töltött időre.
9. Új hagyományok
Egy-egy fantáziadús ötlettel különlegessé teheti a takarítást, a készülődést és magát az ünnepet is. Az évről évre ismétlődő szokások családi hagyománnyá válnak, melyek hangsúlyt és jelentőséget adnak az ünnepnek. Legyen szó csak a takarításnál szóló zenéről, a feladatok elvégzése után járó apró jutalomról vagy arról, hogy az ünnepi asztalnál mindenki megoszt valamit az asztaltársasággal – ezek a hagyományok teszik igazán hangulatossá és ünnepivé az ünnepet.
10. Összegzés
Amikor véget ér az ünnep, vegyen még egy utolsó lendületet, és jegyezze fel, hogy mik azok, amik jól működtek, min kell változtatni, mennyi macesz vagy bor fogyott és milyen konyhai eszközzel érdemes a következő évben bővíteni a pészahi eszköztárat.
Van még javaslata? Ossza meg velünk!
Nyugalmas készülődést és kóser pészahot kívánunk!
https://zsidounnepek.hu/peszah/ajandek-macesz/