A pénteki naplementével beköszöntő és a szombati besötétedésig tartó sábát alapvető szabályait a Misna által felsorolt 39 fő munkatilalom határozza meg. Ezek közé tartozik a tűzgyújtás, így a főzés tilalma is, ám emellett számos olyan tevékenység van, melyet kerülünk vagy másképpen végzünk a szent napon. A chabad.org írása e témakörnek járt utána.

Zöldségek lereszelése

Még péntek délután, a szombat bejövetele előtt lereszelünk vagy apróra vágunk minden olyan zöldséget vagy gyümölcsöt, melyre szükségünk lesz a sábáti étkezések alatt. Ennek oka, hogy az őrlés a tilalmak közé esik és a darálás ahhoz hasonló munkafolyamat. A nagyobb darabokból álló salátákat szombaton is elkészíthetjük, az összetörést igénylő alapanyagokat, mint például az avokádó, némi változtatással, tehát más eszközzel és kevésbé alapos módon összetörhetjük, közvetlenül a fogyasztásuk előtt.

Fólia, papírtörlő előkészítése

A szombaton használni kívánt fóliát és papírtörlőt még pénteken a megfelelő méretű darabokra vágjuk vagy tépjük, mert ezek a tevékenységek a tépés, a méretre vágás és egy készítési folyamat befejezése tilalmi kategóriájába esnek.

Konzervek kinyitása

Egyes döntvényhozók véleménye szerint e tevékenység is egy készítési folyamat befejezésének számít, mert a fedelétől megfosztott konzervdoboz később más célokra felhasználható. Ha már a szombat beköszönte után derül ki, hogy egy fel nem bontott konzervre szükség van, ne távolítsuk el a fedelet teljes egészében vagy lyukasszuk ki a doboz alját, mely így már nem lesz használható a későbbiekben.

Ecetes saláták elkészítése

Egyes salátaöntetek ecetet tartalmaznak, melyek a savanyításhoz hasonló hatást fejtenek ki a zöldségekre és egyes vélemények szerint ez a főzéshez, más vélemények szerint a bőr cserzéséhez hasonlít. A zsidó törvények szerint ha egy növény legalább 18 percen át ecetben ázik, azt már savanyítottnak nevezzük, ezért jobb minden ilyen öntettel készülő salátát már pénteken összekeverni.

Majonézes tonhal- és tojássaláta

E kedvelt előételek elkészítése némileg hasonlít a víz és liszt összedolgozásából álló tésztagyúrásra, ami a 39 alaptilalom egyike. Ha mégsem készül el időben, változtatással (más konyhai eszközök igénybevételével, eltérő sorrend alkalmazásával) elkészíthetjük szombaton is. Ha a felhasznált tonhalkonzerv nagyobb darabokból áll, akkor nem merül fel a tésztagyúráshoz hasonló tevékenységet végeznénk.

Önműködő világítótestek lekapcsolása

A legtöbb hűtőszekrényben felkapcsol a világítás, mihelyt kinyitjuk az ajtaját és ez szombaton tilalmas. Emiatt pénteken ragasszuk le az érzékelőt vagy csavarjuk aki a világítótestet. Az Izraelben forgalmazott hűtőszekrények számos típusát át lehet kapcsolni szombati üzemmódra. Ilyenkor csak arra kell ügyelni, hogy időben aktiváljuk azt.

Az ételek melegen tartása

A szombati örömök közé soroljuk a meleg ételek, például a sólet fogyasztását. Bár tüzet gyújtani tilos szombaton, egy korábban meggyújtott vagy bekapcsolt hőforráson melegen tarthatjuk az ételt. Ennek legegyszerűbb módja egy fémlap (blech) használata, melyet a legalacsonyabb fokozatra állított, folyamatosan működő gázégő fölé helyezünk. Erre tesszük péntek délután az edényt, melybe olyan étel kerül, ami legalább részben már megfőtt. Manapság inkább az elektromos, héberül „plátát sábát”- nak nevezett, melegen tartó készülék használata az elterjedtebb, melynek egyik fő jellemzője, hogy nem módosítható rajta a hőfok, folyamatosan és egyenletesen tartja melegen a rá helyezett edényeket. Természetesen már a szombat beállta előtt csatlakoztatni kell az elektromos hálózatra és csak a sábát után húzhatjuk ki, ám előre beállítható, úgynevezett szombat óra segítségével szabályozható a működési ideje.

 

Megszakítás