Az Izraeli Régészeti Hatóság egy új jeruzsálemi negyed építését megelőzően végzett leletmentő ásatást. A leletek alapján megállapítható, milyen változások mentek végbe a királyság adminisztrációban az asszír támadások és annak utóhatásai nyomán. Úgy tűnik, hogy a helyi adminisztráció ezekben a támadásokban teljesen megsemmisült, írja az Arutz7.
„Jelentős méretű királyi adminisztrációs központot fedeztünk fel Chizkijáhu király idejéből, sőt, lehet, hogy még régebbről, Ácház király korából”
– magyarázták a feltáró régészek. „Ez a központ a polgári időszámítás kezdetét megelőző nyolcadik század során működött, ám egészen az alapokig lerombolták és hatalmas kőhalom alá temették. A kövek platformot képeztek, melyen később a következő épületet emelték. Ez a nagyszabású és távolról is jól látható épület a ma Ármon Hánáciv-Rámát Ráchel-övtől keletre levő mezőgazdasági területeket felügyelte. A kőhalomba szándékosan beleépítették a korábbi épület nagy építőköveit.”
„E drámai változásokat az asszír birodalmi kormányzat állásfoglalásaként értékeljük, mely politikai-diplomáciai üzenetet hordozott a környező régió számára, és világosan kihirdette, az ő kezükben van a hatalom. Az asszírok számára fontosak voltak a Jehuda királyságában megtermelt termények, illetve az általuk fizetett adók, ezért lehetővé tették egy független Jehuda-beli adminisztráció működését, de ezért cserébe nagy árat kértek.”
A terményeket hatalmas kerámiaedényekben őrizék és szállították. A különféle mezőgazdasági termények mellett feltehetőleg az olívaolajat és bort is készítettek itt. Szánhériv támadásai után új pecsétek tűntek fel az agyagedényeken. Az i.e. nyolcadik századtól fogva számos királyi pecsét mellett magánszemélyek nevei is feltűntek. Kik voltak ezek? Talán gazdag földbirtokosok vagy magas rangú hivatalnokok? A kutatók szerint leginkább egy rövid életű adminisztrációs rendszer hivatalnokai voltak, akik Szánhériv támadásai előtt tevékenykedtek. A rendszert Chizkijáhu király vezette be, készülvén a támadásokra, miután fellázadt az Asszír Birodalom ellen. E lázadás részeként felhagytak az asszíroknak való adófizetéssel.
Az i. e. hetedik századtól fogva a királyi pecsétek megváltoztak és ezek alapján látható, hogy Szánhériv kampánya nyomán visszatért az asszíroknak való adózás.
Ámicháj Élijáhu rabbi, örökségvédelmi miniszter elmondta: „Nagyon megható üzenetet kapni a júdeai adminisztráció magas rangú tisztségviselőitől 2700 év múltán. Az Izraeli Régészeti Hatóság izgalmas felfedezése a zsidó nép évezredes történelméről beszél, arról a zsidó népről, mely a krízisek és nehézségek ellenére újra és újra felemelkedett, újjáépült és fejlődött”.