Nagy-Britanniába gyerekként került holokauszt-túlélőkkel találkozott Katalin cambridge-i hercegné, akikkel közös hajókiránduláson vett részt azon a tavon, amelyhez 300 gyereket vittek 76 évvel ezelőtt, hogy nyugodt körülmények között, szakemberek segítségével dolgozzák fel azt a felfoghatatlan traumát, amit kénytelenek voltak átélni – írta a Jewish News. Sokan közülük megjárták Auschwitz és Buchenwald koncentrációs táborainak poklát.
A „Windermere Children” nevű csoport tagjai közül néhányan még ma is élnek, velük töltötte a napját Katalin.
A háború után a gyerekekkel pszichológus foglalkozott, miközben a népszerű üdülőhely, a Windermere tó közelében laktak, ahol művészeti terápián vettek részt, úsztak, játszottak. Ez akkoriban nagyon progresszív módszernek számított és ma is működik – hívta fel a figyelmet a hercegné.
Katalin a hajókirándulás napján találkozott Arek Hersh-sel és Ike Altermannal, mindketten 93 évesek. Egy 1902-ben épült kis gőzhajón járták be együtt azokat a helyeket, amelyekre emlékeztek a régi időkből. Megmutatták az öblöt, ahova úszni jártak, valamint a repülőgépgyári munkások számára épített háborús lakókomplexumot, amely az otthonuk lett Nagy-Britanniában.
A hercegné olvasott a windermere-i gyerekekről, és tudni akarta, hogy az általuk átélt borzalmak leküzdésénél használt terápia milyen tanulságokkal szolgál, amit ő is tud hasznosítani hátrányos helyzetű gyerekekkel folytatott munkája során.
A 8 és 15 év közötti menekültek többnyire Lengyelországból érkeztek, és érkezésükkor alig vagy egyáltalán nem beszéltek angolul. A legtöbbjük nem ismerte a másikat, de az együtt töltött hat hónap olyan élményt jelentett, amely egész életükre összekötötte őket. Katalin hercegné egy órán át beszélgetett az egykori menekültek gyermekeivel és unokáival is.
Borítókép: Wikipédia