Az alkotás a Poznan melletti Oborniki Wielkopolskieban, a lerombolt zsidó temető helyén található, és egy Dávid-csillagot formáz nagy, durván megmunkált kövekből a terület közepén. A művész Janusz Marciniak koncepciója a tájépítészet és a megemlékezés finom kombinációja – írja az European Jewish Heritage.

Az egyik követ félbevágták, a tükörsimára csiszolt oldalaikon feliratok láthatóak. Az egyik a nácik által a holokauszt során elpusztított zsidó közösségnek állít emléket, és a 103. zsoltár egy versét (héberül és lengyelül), valamint egy lengyel nyelvű szöveget tartalmaz:

„Emlékezetünkben helyet kell biztosítani a halottaknak. Ennek és más temetőknek a tiszteletben tartásával tanúságot teszünk az emberségről, a kultúráról és a hitről. Az emlékezet a szeretet, a kölcsönös megértés és a jövő alapja”

A kő második felén Boleslaw Lesmian lengyel zsidó költő versének egy részlete látható, ami arról szól, hogy a rét az örök szeretetnek állít emléket. Ez a szeretet, amely mindent megtör és legyőz, még a halált is.

Az emlékmű az önkormányzat projektje volt, és a poznani zsidó közösséggel együttműködve, valamint a lengyel főrabbi és a Zsidó Temetők Bizottságának jóváhagyásával valósult meg.

Obornikiben már 500 éve is élhettek zsidók. A legtöbbjük az első világháború vége után hagyta el, amikor a város Lengyelországhoz került Poroszországtól. 1921-ben 137 zsidó élt ott, ami a lakosság mindössze 3,3 százalékát tette ki. Mire kitört a II. világháború, már csak 60-an maradtak. 1940-ben Obornikiben kényszermunkatábort létesítettek, ahová a környékről mindenhonnan hoztak zsidókat.

Fotó: Janusz Marciniak

Megszakítás