A holland kormány azt tervezi, hogy nyilvánosságra hozza a nácikkal való együttműködés miatt vizsgált 300 ezer emberről szóló információkat – olvasható a Neokohn oldalán.
Az elmúlt hét évtizedben csak a nácikkal való együttműködéssel vádolt személyek kutatói és rokonai férhettek hozzá a holland levéltárakban őrzött információkhoz. Az adatokat őrző törvény azonban 2025-ben lejár.
Februárban a The War in Court, a történelem megőrzésének szentelt holland konzorcium bejelentette, hogy az adatvédelmi törvény lejártával online elérhetővé teszi a feljegyzéseket.
Hollandiában van a világon a második legtöbb dokumentált zsidómentő, de sok olyan kollaboráns is akadt, akik segítették a nácikat.
A 140 000 hollandiai zsidóból több mint 100 000-et gyilkoltak meg a holokauszt során.
Ahogyan a nácik leghíresebb hollandiai áldozatával, a tizenéves Anne Frankkal is történt, sokukat szomszédaik és ismerőseik adták fel.
A holland kormány 300 ezer ember ellen folytatott nyomozást a nácikkal való együttműködés miatt, és közülük több mint 65 ezer ember állt bíróság elé a második világháborút követő években.
A holland kormány azonban csak 2020-ban kért bocsánatot azért, hogy nem védte meg a zsidókat a holokauszt idején.
A 2025-ben megnyíló archívum széleskörű hozzáférést biztosít majd a háború utáni nyomozások aktáihoz.