A régészek a Sevilla térségében található Utrerában tárták fel egy XIV. században emelt zsinagóga érintetlen padlózatát és a nők számára kialakított helyiségét, illetve egy rituális fürdőt. A szakértők szerint ez lehetett az egyik legnagyobb méretű zsinagóga a középkori Spanyolország területén s jelentősége a Toledóban, Córdobában és Segoviában működő zsinagógákhoz volt mérhető – írja az Arutz7.
A spanyolországi zsidók aranykorának az 1492-es kiűzetés vetett véget. Az Utrerában álló zsinagógát ezt követően kórházzá alakították át, majd a XVII. században katolikus kápolnaként használták. Később árvaház lett belőle, majd a XX. században iskolaként, étteremként s végül koktélbárként hasznosították.
Miguel Ángel, a feltárást vezető régész szerint olyan jól felismerhető állapotban maradt meg az eredeti zsinagóga szerkezete, hogy akár újjá is lehetne építeni. A település polgármestere, José María Villalobos Utrera különleges kulturális örökségének nevezte a zsinagógát és köszönetet mondott a spanyolországi zsidó közösségnek, amiért jelentős segítséget nyújtott a másfél évvel ezelőtt kezdődött feltárási munkálatokhoz. A tervek szerint hamarosan megnyitják a zsinagógát a látogatók előtt.
„Ez a műemlék a térképre helyezi a településünket és Utrera is jelentős turisztikai központtá válhat, mint a szefárd zsidóság emlékének egyik fontos helyszíne”
– mondta a polgármester.