Heller Ágnes is a Hanna Klubban
A Lukács-iskola méltán világhírű filozófia professzorát New York-i otthonában telefonon kerestük meg. A ma is rendkívül agilis, tevékeny, zsidó tárgyú műveket publikáló, érett korban levő hölgy az EMIH Hanna Klubjának margitszigeti rendezvényén a testet-lelket megmozgató zsidó zenére még táncra is perdült.
Sosem gondoltam volna, hogy egy filozófia professzor is szeret táncolni.
– Heller Ágnes: Miért is ne?! Nagyon szeretek és mindig is szerettem táncolni.
– Hogy-hogy?! Hát maga nem tudja? Már 21 éve tanítok New Yorkban. A New School for Social Research nevű iskolában, a Graduate Faculty-n. Hol fog megjelenni az interjú?
A Chábád Lubavics Zsidó Nevelési és Oktatási Alapítvány időszaki folyóiratában, az Egységben.
– Áh. akkor most már tudom. Nyolc éve egyébként részt vettem a Grand Hotel Hungária dísztermében az Oberlander Báruch által vezetett nagyon kellemes, felemelő Széderestén.
Hogy került a Hanna Klubba?
– Fenyő Ági vitt el, biztos ismeri a kiadótól. Rendkívül jól éreztem magam ott. Kellemes társaság vett körül, jó hangulat és persze zsidó környezet. Ha tehetem máskor is elmegyek.
Ágnes, Ön a Lukács-iskola köréhez tartozott. Benne sokan voltak filozófusok, akik a zsidóságban érintettek voltak, ám közülük egyedül maga kezdett el foglalkozni zsidósággal, sőt már publikált is néhány könyvet ebben a tárgyban. Minek köszönhetjük ezt?
– Ezek a filozófusok csak származásukban voltak zsidók, magukat teljesen magyaroknak tartották. Én viszont zsidó gimnáziumot végeztem, nem úgy, mint a többi lukácsista. Nyolc évig tanultam zsidó iskolában. Tanultam és ismerem a zsidó Bibliát. Még ma is tudom héberül az imákat. Ugyanakkor a filozófiában mindent megírtam, ami érdekelt, elsősorban az etika, a morál és a történelemfilozófia. Ám a vallás mindig is érdekelt, írtam könyvet Auschwitzról és azt is megírtam, hogy az antiszemitizmus örök, nem lehet felszámolni. Mostanában a művészet és a vallás áll az érdeklődésem középpontjában.
Megjelent: Egység Magazin 17. évfolyam 60. szám – 2014. augusztus 3.