Szakértők szerint a klímaváltozással az erdőtüzek új korszaka kezdődött el.
Törökország, Ciprus és Görögország is felajánlotta segítségét, tűzoltó-repülőgépeket és szükség esetén tűzoltókat is küldenek Izraelbe, de az izraeli katonai rádió kedd reggeli híradása szerint várhatóan a külföldi segítség nélkül is boldogulnak, a terepen tartózkodó húsz tűzoltóegységnek és a több száz önkéntesnek sikerül majd megküzdenie a Jeruzsálem körüli hegyekben napok óta terjedő lángokkal.
„Nagy eredmény, hogy nincsenek áldozatok, és csak néhány magányos ház égett le” – nyilatkozta Dedi Szimhi, a tűzoltóság képviselője kedden, és a 2010-es Kármel-hegyi tűzvészhez hasonlította az utóbbi napok történéseit.
Egy település lakóinak kivételével hazatérhetett keddre az erdőtüzek miatt vasárnap evakuált több ezer ember a Jeruzsálem környéki falvakba, de sokan óvatosak, és egyelőre nem térnek vissza otthonaikba.
Jagil Oszem, a vulkáni mezőgazdasági kutatóintézet szakértője szerint az utóbbi évek Jeruzsálem környéki tűzvészei különböznek a korábbiaktól. A gondot a magasabb éjszakai hőmérséklet okozza, ugyanis a jeruzsálemi hegyvidék megszokott nyári éghajlatánál a hőmérséklet éjjelre meredeken lezuhant, ez megnövelte a relatív páratartalmat, és segítette a növényzetet a nappali hő leadásában. Az utóbbi évek nyári hőhullámait viszont forró és száraz éjszakák jellemezték, és ezért a gazdag téli esőzések miatt meggyarapodott növényzet kiszáradt, és ez a biomassza növeli az erdőtüzek kockázatát.
Úgy tűnik, hogy a megszokott, viszonylag kicsi tüzek most hatalmas tűzzé fejlődnek még azokon a napokon is, amelyek nem tűntek veszélyesnek – mondta a szakértő. A globális éghajlat-változással, a Föld felmelegedésével az erdőtüzek új korszaka kezdődött, és Izraelnek ennek megfelelően kell felkészítenie a tűzoltással kapcsolatos szervezeteit.