A hariszát, a csípős krémet az aish.com mutatta be.

A csípős, keleti hangulatot idéző, fokhagymás-fűszeres-gyümölcsös krém feldob mindenféle ételt, legyen szó halról, húsról, kuszkuszról vagy saksukáról, az izraeli lecsóról. Az észak-afrikai konyha remekei egyenesen elképzelhetetlenek nélküle.

A harisza az észak-afrikai Berberföldről indult hódító útjára az egész, Magrebnek nevezett észak-afrikai térségbe. A krém neve az arab harasza – összenyom szóból származik, és az elkészítéséhez szüksége eljárásra utal. Az igazi, autentikus harisza elkészítéséhez egy tunéziai paprikafajtát szokás használni, melynek édeskés, gyümölcsös íze jól kiegészíti a krém másik fontos összetevője, a csípős csilipaprika ízét. E két összetevőhöz járul még a fokhagyma, a citromlé, zöld- és szárított fűszerek (míg a tunéziai konyhában köménymagot adnak hozzá, addig a marokkóiak a római köményt kedvelik inkább), míg kialakul az ízletes krém, ami igazán életmentő lehet a konyhában.

A tunéziai konyhaművészetben a harisza gyakran szerepel mártogatósok, például chumusz vagy tchina összetevőjeként, illetve húsok és halak pácolásához is szívesen használják, a hosszú főzési igényű ételek (például a tunéziai sólet, az adafina) ízéhez pedig mélységet adnak vele. Vagyis Tunéziában elsősorban fűszerként alkalmazzák. Ezzel szemben Marokkóban inkább az étel – például sűrű, szaftos zöldség- vagy húsételek – mellé adják, hogy az étkezés minden résztvevője maga dönthesse el, mennyire csípősen szeretné fogyasztani a fogásokat.

A harisza használatával kapcsolatban fontos tudni, hogy a sűrű paprikakrém stimulánsként is működik, megemeli a testhőmérsékletet és éhesebbé tesz minket. Érdemes óvatosan próbálkozni vele, mert nagyon intenzív ízélményt nyújt, amit bizony nem mindenki kedvel meg azonnal.

Receptekért (angolul) kattintson ide.

 

Megszakítás