„Mert nem csupán egyetlen ellenség kelt fel ellenünk, hogy elpusztítson, hanem minden egyes nemzedékben felkelnek, hogy elpusztítsanak, ám a Szent, áldott legyen, megment minket a kezük közül.”

 

Bár a fenti részlet a peszáchi hágádából származik, hanukakor is érvényes. A fény ünnepén őseink elkötelezettségét, hősiességét, eltökéltségét és megtörhetetlen hitét ünnepeljük. Ahogy az ablakban vagy a köztereken lobognak a hanukai menóra fényei, emlékezünk a csodákra, melyet az Örökkévaló tett őseinkkel „azokban a napokban, abban az időben”, és közben azt kívánjuk, hogy ezek a csodák ismétlődjenek meg újra, a mi napjainkban, a mi időnkben is. Hanuka rengeteg lehetőséget biztosít a kiteljesedésre a konyhában a lelkes szakácsok számára, hiszen az ünnep nyolc napja alatt a család apraja-nagyja kívánságai szerint és vendégek seregei számára készíthetünk finomságokat. Hanukával kapcsolatban kétféle étkezési szokást ismer a hagyomány, azonban ezek részben nagyon tágak, részben pedig nem kötelező jellegűek.

Az ismertebb hagyomány alapján, mivel a Szentélyben talált kis kancsónyi olaj egy nap helyett nyolc napig égett, olajban sütött ételeket fogyasztunk. Fánkot, lángost, édes vagy sós palacsintát, latkeszt – az adott ország szokásai szerint. Ez a szokás egyáltalán nem új keletű – a hanukai étkezési szokások az ünnep megülésének egészen korai időszakából származnak. Céljuk, hogy emlékeztessenek azokra a csodákra, melyek őseinkkel történtek „azokon a napokon, abban az időben“. Már a Talmud is említ egy élesztővel készített, olajban kisütött tésztát, melyet szufgáninnak, vagyis nedvszívónak nevez amiatt, hogy sütés közben nagy mennyiségű olajat szív magába. Ez a modern héber szufgániá, azaz fánk szó eredete. A szufgánint mézzel édesítették vagy töltötték meg.

A másik gasztronómiai hagyomány a tejes ételek fogyasztása ezen az ünnepen. A szokás eredete szintén a görögök elleni harc idejére nyúlik vissza. A júdeai Betulia településen lakott Jehudit (Judit), egy fiatal és bátor zsidó asszony. A település mellett felsorakozott görög csapatok vezetője Holofernész volt. Jehudit sós sajtokkal etette meg őt, majd amikor a hadvezér megszomjazott, erős bort hozott neki. A sok alkoholtól elálmosodott Holofernész gyanútlanul feküdt le sátrában aludni, az asszony pedig nem késlekedett, egy karddal levágta a görög fejét. Amikor a katonák megtalálták megölt vezérüket, fejvesztve menekültek el. Jehudit tettének emlékére kerülnek tejes ételek az asztalra hanukakor.

Összeállításunkban olyan ünnepi menüt kínálunk, melynek elemeinek mindegyike megfelel vagy egyik, vagy másik szokásnak. Kellemes válogatást, jó étvágyat és nem utolsósorban örömteli ünnepet kívánunk!

A zsidó hagyomány szerint az étkezést a kenyérre mondott áldás nyitja meg. Ezt természetesen rituá­lis kézmosás előzi meg. Menüajánlatunkat is kenyérrel kezdjük, valamint két hanukai mártogatóssal, előétel gyanánt.

 

Fűszeres-fokhagymás zsömlék

párve

Hozzávalók: 1 kg liszt; 50 g friss élesztő; 1 ek. cukor; 2 csésze langyos víz; 4 kk. só; 3 ek. szezámmag; 5 ek. napraforgó olaj; a tetejére: egy kevés víz és szezámmag; a megkenéshez (sütés után): ½ pohár olívaolaj, 2 rozmaringágacska, 2 nagy gerezd fokhagyma összetörve, negyed kk. só

Az élesztőt tálba morzsoljuk és a cukor, valamint a víz hozzáadásával 8–10 perc alatt felfuttatjuk. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk az olajat, a sót, a szezámmagot és az élesztős keveréket. Megkeverjük és néhány percnyi pihentetés után rugalmas tésztát gyúrunk. Szükség esetén apránként adhatunk még a tésztához lisztet. Az alaposan megdagasztott tésztát, kiolajozott tálban, letakarva másfél órán át kelesztjük, majd tiszta felületen húsz darabra osztjuk a tésztát. A darabokból egyenként hosszúkás hengert formázunk, a tésztahurkát pedig gyors mozdulattal csomóra kötjük. Újabb 20–25 percig kelesztjük, majd megkenjük a zsömléket egy kevés vízzel és megszórjuk szezámmaggal. 180 fokos sütőben, légkeverésen 19–20 perc alatt készre sütjük a zsömléket. Ez idő alatt összeállítjuk a fűszeres olajat: a hozzávalókat lábosba töltjük és alacsony lángon összemelegítjük, amíg felszáll az illata. A sütőből kivéve bőségesen megkenjük a zsömléket az aromás olajjal és melegen tálaljuk.

 

Olajbogyós mártogató

párve, tojás- és gluténmentes

Hozzávalók: 1 doboz zöld vagy fekete olajbogyó, alaposan leszűrve; 3 gerezd fokhagyma; 1–2 ek. olívaolaj

A hozzávalókat aprítógépbe tesszük, és a gépet pulzálva működtetve egységes – simább vagy darabosabb – masszává turmixoljuk. Egész olajbogyókkal vagy petrezselyemlevéllel díszítve tálaljuk.

 

Az első fogásunk egy tejes leves:

 

Fokhagyma krémleves

tojásmentes

Hozzávalók: 5-5 nagy fej hagyma és fokhagyma; egy ek. plívaolaj; só, bors, kakukkfű, oregano, őrölt koriander, római kömény, kurkuma ízlés szerint; egy babérlevél; 2 szelet szikkadt kenyér; egy pohár tejföl vagy tejszín; fél csokor petrezselyem (a díszítéshez, elhagyható)

A hagymákat megpucoljuk, felszeleteljük, a fokhagymát is megtisztítjuk, majd az olajon üvegesre pároljuk. Felöntjük annyi vízzel, amennyi bőségesen ellepi, fűszerezzük, és egy fél óra alatt puhára főzzük (az elpárolgott folyadékot szükség szerint pótoljuk). Az elkészült levesbe helyezzük a kenyérszeleteket, néhány perc ázás után hozzáadjuk a tejfölt/tejszínt és simára turmixoljuk. A petrezselymet vízbe áztatjuk, majd alaposan átvizsgáljuk, nehogy bogár kerüljön általa az ételbe. A levest apróra vágott petrezselyemmel díszítve, forrón tálaljuk.

A főétel mi lehetne más, mint a hagyományos krumplilatkesz, amit egy nagy adag friss salátával tehetünk egészségesebbé.

 

Zöldséges latkesz

párve

Hozzávalók: krumpli; batáta; hagyma; fokhagyma; maceszliszt vagy liszt; só, bors, pirospaprika; olaj a sütéshez

A család étvágyának megfelelő mennyiségű krumplit és egy batátát (elhagyható) finomra reszelünk. Egy nagy fej hagymát finomra aprítunk, 3–4 gerezd fokhagymát összenyomunk, és ezt is reszelt zöldségekhez adjuk. Sóval, borssal, pirospaprikával ízesítjük. Mennyiségtől függően 2-3 tojást teszünk hozzá (felhasználás előtt a tojásokat pohárba ütjük, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nincs bennük vérpötty), majd néhány kanál maceszlisztet (ennek hiányában sima lisztet) keverünk bele. Széles serpenyőben olajat forrósítunk, a latkeszeket beleszaggatjuk (érdemes a folyadékot kissé kinyomkodni belőlük, mielőtt az olajba tesszük), és mindkét oldalukon átsütjük őket. Papírtörlőn lecsepegtetjük, és melegen, magában, vagy valamilyen körettel, például zöldséges rizzsel tálaljuk.

Az étkezés végéről természetesen nem maradhat el az édesség. A klasszikus palacsinta egyesíti a tejes és az olajban sütött ételek hagyományát. Töltsék meg mazsolás túróval, lekvárral vagy étcsokoládéval. Jó étvágyat!

Palacsinta

tejes

Hozzávalók: 20 ek. liszt; 4 tojás; 6 dl tej; 3 dl szódavíz; csipetnyi só; 1 ek. olaj; olaj a sütéshez

A lisztet tálba szitáljuk. A tojásokat egyenként feltörjük és ellenőrizzük, nehogy véresek legyenek. A hozzávalókat sorban összekeverjük. Ha az elővigyázatosság ellenére csomós lenne, botmixerrel simára turmixoljuk. Forró, kiolajozott serpenyőben sütjük meg egyesével a palacsintákat és forrón, ízlés szerinti töltelékkel tálaljuk.

 

Megjelent: Egység Magazin 34. évfolyam 171. szám – 2023. november 30.

 

Megszakítás