A tórai törvények tiltják a boszorkányságot, a zsidó hagyományban azonban bőven találkozhatunk szellemekkel, démonokkal és más lényekkel. A heyalma oldal egy csokorra valót szedett össze belőlük.

Ha bemész az országba, melyet az Örökkévaló, a te Istened ad neked, ne tanulj cselekedni ama népek utálatai szerint. Ne találtassék benned, aki keresztülviszi fiát vagy leányát a tűzön, varázsló, időjós, kígyóigéző és kuruzsló; se bűvölő, se szellemidéző és jövendőmondó és aki kérdez a halottaktól. Mert az Örökkévaló utálata mindaz, aki ezt teszi és emez utálatok miatt űzi el az Örökkévaló, a te Istened azokat te előled. (5Mózes 18:9-11)

1. Lilit

Sötét lélek, a kontrollálatlan női szexualitás képviselője, a démonok legerősebb királynője. Antropomorf démon, aki kisbabákat rabol el, magömlést okoz fiúknak és így termékenyíti meg saját magát, hogy újabb démonokat hozzon létre. A középkorban keletkezett gyűjtemény, az Alfabeta d’Ben Szirá szerint Lilit volt Ádám első felesége, aki nem tűrte, hogy férje a házaséletben felülkerekedjen rajta. Kimondta hát a kimondhatatlan istennevet és az égbe repült. Büntetésként Isten azzal büntette meg, hogy naponta száz utóda meghal, Lilit pedig megesküdött, hogy gyötörni fogja Ádám és Éva utódait, szakterülete pedig a vetélés és a koraszülés lett. A kabala alapműve, a Zohár négy démoni feleségről és a pokol királynőiről beszél, akik közül Lilit, a legerősebb. Mindnyájan az Isten által kasztrált Számáel démonherceg körül legyeskednek. Lilit éjszakai tevékenysége Számáel e tulajdonságának is köszönhető.

2. Ágrát bát Máhlát

A démonok második királynője, a tetőkön táncoló démon és jövendőmondó, aki szerda és szombat éjjelenként vágtázik az égen hintójával, melyen rajta kívül a spirituális pusztítás 18 angyala utazik. A neve annyit jelent: Ágrát, Máhlát lánya. Máhlát valószínűleg Lilit egy változata. A kabala szerint Dávid király és Ágrát kalandjából született Ásmedáj, a démonok királya.

3. Náámá

A démonok harmadik királynője Náámá (a.m. kellemes), férfiak és démonok megrontója, egyes források szerint Asmedáj anyja. Egy hagyomány szerint Náámá, a démonok királynője azonos Náámával, Noách feleségével. Dalával elcsábította az angyalokat, akik velejükig romlott utódokat nemzettek vele. Lilittel karöltve erőszakoskodik emberekkel álmukban és lop el a kisbabákat a bölcsőből. A Zohár azt is elmeséli, hogy miután Káin megölte a testvérét, Ádám és Éva 130 évre elváltak. Lilit és Náámá egy évtizeden át hancúrozott rendszeresen Ádámmal és gyermekeikből váltak az emberiség csapásai.

4. Ejset

A démonok negyedik királynője, a paráznaság nagyasszonya, aki az elkárhozottak lelkével táplálkozik.

5. Áluká, a zsidó mitológia vámpírja

Hogy boszorkány, vámpír vagy démon inkább, az nem derül ki egyértelműen a forrásokból. A XIII. századi Németországban íródott Széfer chászidim a zsidó misztika egyik fontos könyve. Ebben Aluka vérszívó boszorkányként tűnik fel, aki, ha a kibontja a haját, képes denevérként röpködni és farkassá változni. Ha nem jut vérhez, meghal. Ahhoz, hogy a vámpírból ne váljon démon, földdel teletömött szájjal kell eltemetni. Természetesen őt is elsősorban a szexualitás érdekli és kedvenc időtöltése asszonyok méhének a megátkozása. Nem véletlenül, a hagyomány Lilit lányának tartja őt.

6. Asmedáj, a démonok királya

Leghíresebb történetét a Talmud (Gitin 68b-69a) írja le, arról szól, hogy hogyan csapta be őt Slomó király, hogy segédkezzen az első Szentély felépítésénél.

7. Ázázel

Szatír, kecskeszerű démon. Posztbiblikus szövegekben, pl. a holt-tengeri tekercsekben Isten angyalaként jelenik meg, aki olyan gyönyörű asszonyok miatt hullott le az égből, mint például Náámá. Más történetekben ő tanítja az emberiséget háborúra. Egy midrás az édenkert kígyójának tartja őt (más démonokkal és azok anyjával együtt). A Szentély idejében jom kipurkor két egyforma kecskebak közül az egyiket feláldozták, a másikat elküldték Ázázelnek. Egyes magyarázatok szerint ez egy hely a sivatagban, a mai Máále Ádumim közelében, másik pedig úgy vélik, hogy ő a sátán vagy Számáél démon, akinek a zsidók egy kecskét ajándékoztak minden évben annak fejében, hogy jom kipurkor szépeket mondjon róluk az égi bíróság előtt.

8. Mázikim

Egészen az első Szentély felépüléséig ezek a láthatatlan démonok kormányozták a világot és ők felelősek mindennapi bosszúságainkért. Babonákkal és amulettekkel távol tarthatók, de a legjobb, ha az ember megtanul velük együtt élni. Más démonokkal együtt ők is a Tóra által elítélendőnek tartott, hiábavalóan kiömlött magból születnek.

9. Dibuk

A kabala szerint a természetfölötti teremtmények azáltal jönnek létre, hogy valamiféle életenergia félresiklik és az energia az ég-föld-ég ciklus helyett a földi létet követően az árnyékok világába folyik. A dibukok a zsidó folklór lelkei, akik a szitrá áchrából, vagyis a pokolból érkeznek a földre és addig keresgélnek, amíg nem találnak egy megfelelő embert, akibe beleköltözhetnek. Többnyire gyerekeket vagy nőket szállnak meg és mentális betegségeket okoznak. A folklór azonban a gyógymódot is ismeri: szakértő rabbik képesek – többnyire a sófár hangjával – kiűzni a dibukot az emberből.

10. Gólem

A gólem nem gonosz, agyagból készült báb, melyet varázslattal hívnak élete. Feladat alkotójának védelme. Legismertebb példája 1580-ból származik, Jehuda Lőw ben Becálel rabbi, a prágai Máhárál alkotta meg saját közösségének védelmére, isteni sugallatra. A gólemkészítés receptje a Széfer jecirá misztikus könyvében olvasható: 1. formázz szerethető gólemfigurát földből vagy agyagból; 2. írd a homlokára az emet – igazság szót, hogy életre keljen; 3. ha elvégezte a feladatát, töröld le a homlokáról az első betűt, így a met – halott szó lesz ráírva.

11. Sirika Panda

Oroszlánfejű vécédémon, egyenesen a Talmud lapjairól. Hogy elkerülje a támadást, jobb, ha az ember egyedül és csendben végzi el a dolgát, máskülönben Sirika Panda agyvérzést okozhat, vagy eleshet miatta az ember. Továbbá érdemes fél mérföldnél távolabb menni az illemhelytől szeretkezés céljából, nehogy a démon epilepsziát okozzon a frigyből született gyermeknek. A Talmud elhárító formulát kínál kínos helyzetekre:

„A hím oroszlán fején és a nőstény oroszlán orrán található a Sirika Panda nevű démon. Leütöttem egy csokor póréhagymával és rácsaptam egy szamár állkapcsával”.

12. Démoni kettősök

A zsidó folklór szerint az ember születésének pillanatában egy vele teljesen azonos kinézetű démon is születik. Már a születés előtt kihirdetik az égben, hogy annak az embernek ki lesz a társa, ám a démoni iker képes arra, hogy a prófécia kihirdetését elfogva belebújjon az ember rendelt társának testébe. Így képes tönkretenni áldozatának életét és házasságát, így az illető végül a pokolban köt ki.

13. Az endori boszorkány

A történet Smuél első könyvének 28. fejezetében olvasható. A misztikus urim és tumim nem működött, Saul királynak pedig segítségre volt szüksége a csatában. Mivel addigra országa minden boszorkányát elüldözte, az endori boszorkánytól kért segítséget, aki megidézte neki a Sault felkenő Smuél próféta szellemét. A szellem nem örült annak, hogy a király boszorkánysághoz fordult és figyelmeztette, hogy a serege nem éli túl a csatát.

14. Leviátán

A midrás elmeséli, hogy a világ teremtésekor Isten két tengeri szörnyet is alkotott, a hímet és egy nőstényt. Utóbbit azonban megölte, nehogy utódaik születhessenek. A hagyomány azt mondja, hogy amikor eljön a messiás, ő levágja a tengeri sárkányt, a bőréből hatalmas szukkát (sátrat) készít és minden igaz embert meghív, hogy ott élvezzék az állat húsából készített lakomát.

 

Megszakítás