A Rebbét a dollárosztáskor emberek százai keresték föl hétről hétre, hogy ha csak egy pillanatra is, de kapcsolódhassanak hozzá és elnyerjék az áldását. 1991 áprilisában a Miss Israel szépségverseny résztvevői látogattak el a Rebbéhez. A győztes szépségkirálynő, Miri Goldfarb megilletődve kérte a Rebbe áldását: boldogságot a maga és a családja számára, valamint azt, hogy mihamarabb férjhez tudjon menni.
Amikor a fiatal lány már-már továbblépett volna, a Rebbe így szólt: „A Tóra azt mondja: hamis a szépség. De a vers folytatódik: „az istenfélő asszonyé a dicséret”. A kommentátorok úgy magyarázzák, hogy ha egy nő istenfélő, akkor a szépségét gyönyörű cselekedetekre használja a Tóráért és a micvákért” – magyarázta a Rebbe, majd arra kérte az Izraelt képviselő szépségkirálynőt, hogy ossza meg ezt az üzenetet a barátnőivel is.
Ebből látjuk, hogy a szépség és a vallásosság nem ellentétei vagy kizáró okai egymásnak. Ezt láthattuk a vasárnapi Beauty bazar programon is Óbudán, ahol a külső és belső szépség került egyensúlyba egymással. Míg a különböző szakértők a hölgyek külső szépségét segítettek kibontakoztatni, addig a Sejna Fashion standjánál megismerkedhettek a kóser divattal és azzal is, hogy milyen, ha a vallási előírásoknak megfelelően eltakarják a hajukat a férjezett asszonyok – de nem kendővel vagy sapkával, hanem kényelmes és divatos parókákkal, ahogy ma már egyre több vallásos közösségben dívik, és amit a Rebbe is nagyon szorgalmazott.
A testi-lelki szépségről és egészségről szóló előadások mellett a résztvevőket a közösség rebecenjei is várták, hogy feltehessék kérdéseiket. „A hölgyeknek érdekes volt találkozni egy rebecennel, aki teljesen más világból jött, vagy más utat járt be, mint ők. Nagyon nyitottak voltak mindazokra az értékekre, amiket megmutattunk nekik” – meséli a program háziasszonya, Köves Dvora rebecen. – „Az élet legkülönbözőbb helyzeteire kértek tőlünk tanácsot és mi igyekeztünk megvilágítani a zsidóság tanítását az adott kérdésben. Nagyon érdekes kérdés volt számomra, hogy Isten miért tesz elénk nehéz és sokszor rossz helyzeteket. Elmagyaráztam, hogy a haszidizmus erre azt a választ adja, hogy valójában minden, amit az örökkévaló tesz, az jó, csak ezt mi emberek nem mindig tudjuk megérteni és meglátni.”
Tudnunk kell, hogy minden, amit az Örökkévaló ad, az jó – és mindent, amit kapunk tőle, legyen az akár a külső-belső szépségünk, azt jóra kell használnunk.
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 26. szám – 2024. március 7.