Bár a globális népességnövekedés az elmúlt fél évszázadban lelassult, a bolygón élő emberek száma mégis évről évre növekszik, ami egyre nagyobb terhet ró a Föld erőforrásaira, mivel az emberiség arra törekszik, hogy mindenki számára elegendő élelmet termeljen.

Napjainkban a bolygó teljes földterületének körülbelül egyharmadát (mintegy ötmilliárd hektárt) használják mezőgazdaságra, és ennek mintegy 77 százalékát az állattenyésztésre és takarmányozásra. És ahogy az emberi népesség növekszik, úgy nő a bolygó véges természeti erőforrásainak terhelése is, és ez magában foglalja az embereket tápláló állatok etetését is.

Minderre válaszul az izraeli Rumafeed startup cég kitalálta, hogyan lehetne növelni a világszerte előállított állati takarmány mennyiségét azáltal, hogy genetikailag módosítja a burgonyatermésből származó, jelenleg kidobásra ítélt növényi részeket, és azt az állattenyésztésben hasznosítja – írja a nocamels.com.

„A burgonyalevél glikoalkaloidokat tartalmaz, ami mérgezővé teszi, valószínűleg azért, hogy elriassza a kártevőket”

– magyarázza Haim Rabinowitch professzor, a Rumafeed technológiai igazgatója.

Ennek a vegyületnek az eltávolításával a növényi hulladék bőséges táplálékforrássá válik a haszonállatok számára.

Rabinowitch – aki a Jeruzsálemi Héber Egyetem Mezőgazdasági Élelmiszer- és Környezetvédelmi Karának munkatársa – találta ki a vállalat szabadalmaztatott eljárását. Az eddig kidobott rész évi 150-200 millió tonna potenciális állati takarmányt jelent. A vállalat tervezi, hogy megkeresi a nagy burgonyatermelőket a génmódosított gumókkal.

 

Megszakítás