Már csak a falak maradtak meg az egykor impozáns épületből, de az Európai Unió segítségével mentik, ami még menthető.
Már egy ideje követjük a sorsát, annak a történelem viharaiban megtépázott moldovai zsinagógának, ami talán nem tűnik el teljesen. Legutóbb arról számolhattunk be, hogy olvasóink szavazatainak is köszönhetően uniós forráshoz jutott a megmentésére irányuló projekt.
A rascovi zsinagógának gyakorlatilag csak a falai állnak. Barokk stílusban épült, valószínűleg a XVIII. század közepén, most a térség legimpozánsabb zsinagógaromja. A falak megmaradt magassága 8 méter körül van, az 1930-as években a szovjet hatóságok rombolták le a tetőzetet és a belső részeket.
A Jewish Heritage értesülése szerint a munkák már zajlanak a helyszínen. Augusztus 4-én nekiláttak az első szakasznak: takarítás, a növényzet eltávolítása és a falak állagának megóvása. Ezek az ideiglenes intézkedések az épület védelmét szolgálják, amíg a helyreállítási munkálatok megkezdődhetnek, és várhatóan ez év végéig befejeződnek. A további munkálatok 2022-re vannak beütemezve, régészeti kutatásokat, valamint az épület további konzerválását, a díszítés megmaradt kőelemeinek restaurálását foglalják magukban. Rascov a XVIII. században jelentős haszid rabbiknak az otthona volt, ebben is rejlik a zsinagóga fontossága.
Az Eupai Unión kívüli bizalomépítést célzó program tíz kijelölt helyet támogatott a lehetséges tizenhatból, a Dnyeszter folyó két partján (az egyik oldalon egy szakadár állam van, amit gyakorlatilag csak Oroszország ismer el).