A szentélyszolgálat egyik nagyszerű eleme volt a lévi törzs tagjainak éneke és zenéje. A Zsoltárok könyvében számos olyan zsoltár található, melyeket a lévik rendszeresen énekeltek a Szentélyben.
Dávid király a kohénokhoz hasonlóan 24 csoportra osztotta a lévi törzs tagjait, és minden csoport egy héten át szolgált a Szentélyben. Mások mellett két kiemelkedő feladatuk volt: a kapuk őrzése (őrködés, illetve a kapuk nyitása és zárása) és az éneklés (két csoportban: énekesek és zenészek), melyre bizonyos áldozatok és egyéb ünnepségek (pl. szukotkor a vízmerítés ünnepsége alkalmából). Mindenkinek a saját feladatát kellett végeznie, nem lehetett cserélni. A dalt hangszereken kísérték, a zeneszerszámok között változó számban szerepeltek: lírák (2-6), fuvolák (2-12), trombiták (2-120), hárfák (legalább 9) és egy csembaló. A zeneszerszámoknak saját kamrája volt a Szentélyben, az ezrát Jiszráel rész alatt. A lévik énekére év közben a Szentély udvarában, az oltár melletti pódiumon került sor, míg a szukoti vízmerítés ünnepén az ezrát násim (nők udvara) és az ezrát Jiszráel részt összekötő 15 lépcsőn daloltak. Az éneklésben egyszerre legalább tizenketten vettek részt, de lehettek ennél jóval többen is. Gyerekek is énekelhettek (de nem számítottak bele a minimális tizenkettőbe), de nem zenélhettek és nem állhattak a pódiumon.
A lévik dalait a Zsoltárok könyve rögzítette. A Misnából tudjuk, hogy mely napokon mely zsoltárt énekelték. A peszách bemutatása idején a Hálél zsoltárait énekelték, ismét más zsoltárra került sor az első termés (bikurim) bemutatásakor. A szombati muszáf áldozat idején a Háázinu hetiszakaszban található dal egyhatod része hangzott el és hathetente fejezték be az egészet, egy másik szombati áldozat idején pedig a Mózes második könyvében szereplő tenger dalát énekelték két részletben.
Adja az Örökkévaló, hogy hamarosan újra hallhassuk a lévik csodás dalát a harmadik és örökké álló Szentélyben!
Az áldott emlékű lubavicsi rebbe, Menáchem Mendel Schneerson rabbi több alkalommal is felhívta a figyelmet arra, hogy a támuz 17. és áv 9. közti három gyászhétben kiemelkedően fontos az adakozás és a tóratanulás, elsősorban pedig a Szentély megépítésével kapcsolatos szakaszok tanulmányozása. A Rebbe javaslatának megfelelően idén is sorozatot indítunk. A három gyászhét során a Szentélyekkel kapcsolatos fogalmakat és a Szentélyek különféle tárgyait, illetve tereit mutatjuk be egy-egy rövid írásban olvasóinknak. |
Írásunk a chabad.org cikke alapján készült.