A lassan fél éve tartó gázai háború és a még nagyobb kihívást jelentő libanoni háború kirobbanásának lehetősége rég nem látott megpróbáltatásoknak teszi ki a Cáhált, az Izraeli Védelmi Erőket. Nem meglepő, hogy az izraeli törvényhozásban ismét napirendre került a háredi jesivákban tanuló fiatalok katonai szolgálat alól való mentesítésének kérdése. A pártok és az izraeli közvélemény többsége a fennálló rend megváltoztatását szeretné. Az Anash.org cikke annak járt utána, hogy mi a Chábád hozzáállása e témához.

Joáv Galant, Izrael védelmi minisztere a múlt héten felhívást intézett a háredi (ultraortodox) társadalomhoz és bevonulásra biztatta a fiatalokat. (A vallásos-cionista jesivákban tanulók teljesítenek katonai szolgálatot és számarányuknál sokkal nagyobb számban szolgálnak harcoló alakulatoknál).

„Most valóban rendkívül nagy, nemzeti szintű szükség van arra, hogy bővítsük a katonák és a tartalékosok számát. A katonai szolgálatot teljesítők vállára egyre nagyobb teher kerül. Ez a háború bizonyítja a legjobban, hogy mindenkinek be kell vonulnia. A társadalom minden egyes szegmensének részt kel vállalnia a katonai szolgálatból, ez nemzeti ügy”

– jelentette ki Galant.

Herci Hálévi, a Cáhál vezérkari főnöke szintén az általános hadkötelezettség mellett tette le a voksát.

„Ezekben a kihívásokkal teli időkben egy dolog mindennél világosabb: a haza védelméből mindenkinek ki kell vennie a részét”

– mondta.

A miniszterelnök, Binjámin Netánjáhu egy olyan politikai konszenzus eléréséről beszélt, mely a jelenleginél nagyságrendekkel több háredi fiatal bevonulását eredményezi. Tavaly minden eddiginél több, összesen 66 ezer háredi fiatal kapott mentesítést a katonai szolgálat alól és csupán 540-en döntöttek a bevonulás mellett.

Netánjáhu emellett elismerését is kifejezte a háredi fiatalok előtt, akik kiemelkedő létszámban vállalnak önkéntes feladatokat, legyen szó a valamelyik mentőszervezetben végzett munkáról vagy az elesettek megsegítéséről. Ezzel együtt felhívta a figyelmet arra is, hogy „a társadalomban elégedetlenséget szül a terhek egyenlőtlen viselése”.

A Lubavicsi Rebbéről köztudott, hogy rendkívül nagy figyelemmel követte a szentföldi eseményeket, és számos izraeli vezetővel ápolt baráti viszonyt. Természetesen a jesiva hallgatók katonai szolgálatáról is kifejtette a véleményét. A Rebbe szilárdan hitt abban, hogy a jesivákban tanuló fiataloknak nélkülözhetetlen szerepük van az ország védelmében. Egy szimchát tórai beszédében kijelentette, hogy a Tórát tanuló fiatalok számára azért tilos elhagyni a jesivát, mert azzal veszélyeztetnék Izrael biztonságát. A valódi védelmet ugyanis az Örökkévaló biztosítja, s a tóratanulás és a parancsolatok gyakorlása az, amivel kiérdemelhetjük az isteni védelmet. Emiatt, bár nagyra értékelte a fronton harcoló katonák önfeláldozását, mégis úgy vélte, hogy akik egész nap Tórát tanulnak, azok nagyobb mértékben járulnak hozzá az ország védelméhez.

 

Megszakítás