Általános információ a sábátról

A sábát, a pihenés napja pénteken naplementétől szombaton az éj beálltáig tart. A számos tilalom (nem szabad utazni, villanyt gyújtani, stb.) mellett rengeteg dolgot teszünk aktívan, hogy örömtelivé tegyük a szombatot.

A szombat élvezetében jelentős szerepet játszik a három, közösen elköltött, sokszor dalokkal és tóramagyarázatokkal kísért szombati étkezés, melyek közül az első kettőt – a péntek estit és a szombat délit – a borra mondott kidus és a hagyományos szombati kalács megtörése vezeti be. A harmadik, szombat délutáni étkezés általában könnyedebb.

Vendégként fontos tudni, hogy a vendéglátó számára örömöt okoz, hogy asztalát megoszthatja másokkal, és szombati asztala nem lenne teljes vendég nélkül.

Mikor érkezzünk a sábáti vendégsébe?

Az érkezés idejét illik előre tisztázni a vendéglátóval. Fontos, hogy az esetleg még nem teljesen szombattartó vendégek is tudják a pontos címet, mert a szombat beállta után a vendéglátók nem veszik fel a telefont. Ha a női vendég elég korán érkezik, a háziasszony felajánlhatja neki, hogy gyújtsanak közösen gyertyát. A gyertyagyújtás és a vacsora közti idő telhet tartalmas vagy könnyed beszélgetéssel, a vacsora előkészítésével, pihenéssel a kanapén vagy imádkozással otthon vagy a zsinagógában. A háziasszony általában szívesen fogad két segítő kezet a vacsora előkészítésében vagy a gyerekek ellátásában.

Fontos: mivel a szombat pénteken naplementekor kezdődik, a szombat bejövetele és így a vacsora ideje hetente változik és minden földrajzi helyen más és más.

A péntek esti és a szombat déli lakomát zsinagógai istentisztelet előzi meg. Még ha nem is ugyanabba a zsinagógába járunk, mint a vendéglátónk, vagy ha valaki egyáltalán nem is szokta a zsinagógát látogatni, érdemes ezt a lehetőséget is megfontolni és az ima után egyszerűen a házigazdákkal együtt hazasétálni.

Mit vigyünk egy sábáti vacsorára?

Bár nem elvárás, mégis minden vendéglátó örül egy kis ajándéknak. Amennyiben ételről vagy italról van szó, mindenképpen bizonyosodjunk meg arról, hogy megfelelő kósersági igazolással rendelkezik. A kósersági pecsétek világa ingoványos terület lehet, ha valaki bizonytalannak érzi magát, vihet élelmiszer helyett virágot (bár Izraelben a kizárólag a Szentföldön érvényes mezőgazdasági törvények miatt ez is bonyolult kérdés lehet).

Ha élelmiszer mellett döntünk, úgy az ne legyen tejes, még akkor se, ha egyébként szigorúan kóser, mivel a sábáti étkezések hagyományosan húst is tartalmaznak, és a kósersági törvények tiltják, hogy ugyanannál az étkezésnél tejeset és húsosat is felszolgáljunk.

További fontos szabály, hogy az ajándékot még a szombat beállta előtt el kell vinni a vendéglátókhoz és át kell adni, mivel a tórai törvények tiltják a szombati adásvételt, ide értve az ajándékozást is. Ha csak az étkezésre érkezik valaki, jobb, ha nem visz ajándékot. Előfordulhat, hogy ezt valaki kellemetlennek érzi, ilyen esetben szombat után is lehet ajándékot adni egy rövid köszönet kíséretében. Fontos azonban, hogy a vendéglátók semmiféle ajándékot nem várnak el senkitől.

Sábáti öltözék

A szombati öltözék formálisabb és ünnepélyesebb a hétköznapinál. Férfiak számára hosszúnadrág és gombos ing (zakó és nyakkendő lehetséges, de nem kötelező), valamint a kis kerek fejfedő, a kipa viselete megfelelő, a nőknek pedig visszafogott, nem hivalkodó öltözékben illik megjelenni.

Mire számítsunk egy sábáti vacsora alatt?

Miután mindenki megérkezett és beszélgetett egy kicsit, a család és a vendégek egyaránt az asztal köré gyűlnek. Péntek este a családfő vezetésével eléneklik a szombati angyalokat köszöntő Sálom áléchemet, valamint az otthonát szorgalmasan ellátó asszonyt dicsérő Éset chájilt. Utóbbi dal szövegét maga Slomó (Salamon) király írta. Ennél a résznél szokás állni, de akinek ez nehézséget okoz, természetesen leülhet. Szombat délben rögtön kidussal kezdődik az étkezés.

Szombati kidus

A vendéglátó egy pohár borral a kezében elmondja a kidust, megszentelve ezzel a napot (a kidus azt jelenti: megszentelés). Mindenki iszik egy kevés bort. Péntek este többnyire állva, szombat délben általában ülve mondják a kidust, de különböző szokások léteznek, a vendégnek illik a vendéglátókat utánoznia.

Chálá vagy bárhesz (ünnepi kalács)

A kidus után mindenki leönti a kezét egy kancsóból, ez a rituális kézmosás kenyérevés előtt. Amennyiben valaki nincs tisztában ennek szabályaival, a házigazda bizonyosan szívesen segít a kivitelezésben és az áldás elmondásában. Kézmosás után nem beszélünk, amíg nem ettünk a bárheszből, a vendégek a családdal együtt visszatérnek az asztalhoz és csendben várakoznak. Az esetlegesen szükséges kommunikáció eszközei a kézmozdulatok és arckifejezések. Amikor mindenki leült, a vendéglátó áldást mond a bárcheszre, felvágja, sóba mártja és oszt belőle mindenkinek. Az első néhány falat után újra lehet beszélni.

A szombati étel

A hagyományos askenázi vacsora péntek este a hal (sokszor a gefilte fis nevű töltött hal), esetleg az izraeli konyha salátáival körítve, a leves (tradicionálisan csirkeleves) és a főétel, ami általában csirkéből vagy marhából áll. Szombat délben a halas fogást húsos követi, melynek sokszor része a gőzölgő sólet, mely már péntek délután óta melegszik a melegítőlapon. A felszolgált ételek természetesen családonként váltakoznak, de érdemes résen lenni: ami egy egész vacsorának tűnhet, az lehet, hogy csak az első fogás! És a desszert természetesen sosem marad el. De persze nem kötelező mindenből enni.

Mit tegyen a vendég?

Élvezze a társaságot, beszélgessen és hallgassa meg figyelmesen az elhangzó tóramagyarázatokat. Ha a vendéglátóknak gyerekei is vannak, nagy valószínűséggel ők is megosztják a heti szakaszról tanultakat, illik rájuk is figyelni. Valószínűleg éneklés is lesz: jókedvű és spirituális töltetű szombati dalok.

Beszélni bármiről lehet, legyen az politika, élmények, időjárás, és merjünk kérdezni is. Ha vendégként nem értünk valamit, az a legjobb, ha tisztázzuk – a vendéglátók vagy más vendégek szívesen elmagyaráznak mindent. A háziasszony bizonyosan hálás, ha segítenek neki behordani az ételt vagy lepakolni az asztalt.

És mit ne tegyen a vendég?

  • Érkezéskor ne csöngessen, csak kopogjon.
  • Ne fényképezzen és ne használja a telefonját.
  • A mellékhelyiségben ne tépjen papírt, használja az előre letépettet.
  • Ne kapcsolja le a villanyt a mellékhelyiségben, de ha véletlenül leoltotta, ne gyújtsa meg újra (semmi vész, ezt gyakorló szombattartók is elrontják időnként).

A vécét viszont le szabad húzni.

Asztali áldás – bencsolás

Az étkezés vége felé valaki javasolja, hogy „bencsoljunk” – ez az asztali áldás elmondására utal. Kis könyvecskéket osztanak ki, melyek az áldás szövegét tartalmazzák. Sok helyen fordításos könyveket is tartanak a vendégek számára.

Megszakítás