Elnézést kért a híres német kekszgyártó óriás, a Bahlsen a nácikkal való kooperálása miatt. Erre azt követően került sor, hogy egy vizsgálat kimutatta: a cég több alkalommal is sokkal több munkaszolgálatost kényszerített munkára a náci korszakban, mint azt korábban gondolták, írja az Arutz7. A Bahlsen illetékes szóvivője „fájdalmasnak” nevezte a kutatás eredményeit.

A vizsgálatot akkor indították, amikor a családi örökséget átvevő Verena Bahlsen 2019-ben igyekezett kisebbíteni azt a tényt, hogy a náci korszakban családi vállalkozásban több száz embert – elsősorban ukrajnai származású zsidó nőket – kényszerítettek munkára. Bahlsen kifejtette, hogy a gyárban semmi rosszat nem követtek el a mintegy kétszáz, munkára kényszerített ember ellen, sőt, „jól bántak velük”. Az asszony később elnézést kért a megjegyzéséért.

A két történész által elvégzett kutatás eredményeit nemrégiben publikálták. Ebből kiderül, hogy 1940 és 1945 között nem két-, hanem nyolcszáz kényszermunkás dolgozott a gyárban, akiket többnyire a náci megszállás alatt levő Lengyelországból és Ukrajnából szállítottak Németországba.

A Bahlsen család állásfoglalásában „kényelmetlennek és fájdalmasnak” nevezte a feltárt tényeket, és kifejezte sajnálatát amiatt, hogy a család korábban nem nézett szembe e „fájó igazsággal”.

„Családunk nem tette fel azt a nyilvánvaló kérdést, hogy hogyan vészelte túl a cég a második világháborút. Elődeink… előnyt kovácsoltak maguknak a náci rendszerben” – jelentették ki, „megbocsáthatatlannak” nevezve a viselkedést.

A kekszgyár 2000-2001-ben mintegy 750 ezer eurót fizetett önként egy német gyárak által létrehozott alapítványnak, melynek célja a nácik által dolgoztatott mintegy húszmillió kényszermunkás kárpótlása.

Fotó: Wikipédia

Megszakítás