Ezrek köszöntötték a Siratófalnál a „Gyerekek Tóráját”, írja a chabad.org. A kezdeményezés útnak indítása óta ez a nyolcadik ilyen tekercs. A hatalmas örömünnepséget több hónapos nemzetközi erőfeszítés előzte meg, melynek során megfelelő számú gyermeknek vettek betűt a Tórában, hogy áv hó huszadikára, a Rebbe édesapjának halálozási évfordulójára készen álljon a tekercs.
Ahhoz, hogy még ebben a különleges, a smitá évet követő hákhél évben befejezhessék ezt a tóratekercset, az elmúlt hanuka óta több mint 170 ezer gyermek – közülük 77 ezer az elmúlt hónap során – iratkozott fel az Izraeltől Ausztráliáig és Oroszországtól Kanadáig terjedő, világméretű kampány keretein belül.
A nyolcadik „Gyerekek Tórájának” befejezése Jeruzsálem szent városában, ilyen hatalmas nemzetközi, az egész világra kiterjedő összefogás keretein belül, rendkívüli jelentőséggel bír, nyilatkozták az illetékesek.
1981 tavaszán – ez, akárcsak a mostani, szintén a hetedik évet követő első, hákhél év volt – a Rebbe arról beszélt, hogy hogyan képesek a gyermekek, különleges erejüknél fogva, jobbá tenni a világot. „Bűntől mentes beszédük” – utalt a Rebbe a Talmudra, olyan egységet képes létrehozni, mely megváltoztathatja egész bolygónk életét.
A Rebbe ezért sürgette, hogy írjanak olyan tóratekercseket, melyekben minden betűt gyerekek „birtokolnak”. Mindössze egyetlen dollárért (vagy más helyi valutáért) minden gyerek (ha ez nem megoldható, akkor a szüleik, vagy bárki más) vásárolhat egy-egy betűt és ezek a betűk világszerte zsidó gyerekeket kötnek örökségük alapjához, a Tórához és ezáltal mindannyiukat egymáshoz.
A Rebbe azt is kérte, hogy ezt a tekercset Izraelben írják meg, azon a földön, „melynek az Örökkévaló, a te Istened viseli gondját, állandóan rajta vannak az Örökkévaló, te Istenednek szemei, az év elejétől az év végéig” (5Mózes 11:12.). Sőt, ennél pontosabb útmutatást is adott, úgy látta ugyanis legjobbnak, ha Jeruzsálem Óvárosában írják meg a szent könyvet, mivel Jeruzsálem az egységet szimbolizálja, hiszen az volt a zsidó nép központja, melyet nem osztottak fel a törzsek között. Az Óvároson belül a Rebbe a Cemách Cedek zsinagógát jelölte ki helyszínnek. Ez az egyetlen olyan zsinagóga az Óvárosban, melynek falai és teteje érintetlenül vészelték át az 1948 ás 1967 közötti jordán megszállást.
A Tóra 304 805 betűt tartalmaz, megírása nagyjából egy évet vesz igénybe
A kampány azonban olyan sikeres volt az induláskor, hogy az első gyerekek tóratekercsét mindössze három és fél hónap leforgása alatt fejezték be. A kezdeményezést nagy tekintélyű, nem a Chábádhoz tartozó rabbik is támogatták, köztük a New York-i Moshe Feinstein rabbi és az izraeli Jiszráel Abuchacera (ismertebb nevén Bábá Száli) rabbi. Az első tekercset 1981 nyarán, áv hónap huszadikán, a Rebbe édesapja, Lévi Jicchák Schneerson rabbi jorcájtján (halálozási évforduló) fejezték be.
Most, pontosan negyvenkét évvel később, már a nyolcadik tekercset fejezték be a Rebbe által előírt helyszínen. A szervezők számára nagy jelentőséggel bírt, hogy éppen az első tekercs befejezésének évfordulójára készüljenek el. A legmodernebb technikát alkalmazva juttatták el felhívásokat zsidó családok tízezreihez, Chábád-küldöttek nap mint nap osztották meg egymással az újabb és újabb javaslataikat, és ünnepelték egymás apró sikereit is egy erre a célra létrehozott, 637 tagot számláló WhatsApp csoportban. A tekercs megírásának befejezése előtt nem egész egy héttel végre kihirdethették, hogy 304 805 zsidó gyermeknek van betűje a nyolcadik Gyerekek Tórájában.