Nem mindennapi élményt ígér december elsejére a Láthatáron Csoport színházi társulat Hagyaték című produkciója, amely két világhírű lélekbúvár – anya-fia – kapcsolatán keresztül mutatja be a generációk közötti szövevényes viszonyokat. Önismereti színházi játék felnőtteknek, ahol csak az nem nyerhet, aki nem jön el.

„Szívnyitogatástól a hazatalálásig” – valahogy így foglalta össze saját történetét Schneker Kriszti, aki az EMIH rendezvényszervezőjeként ötletgazdája volt a lassan három éve indult transzgenerációs örökségeket kutató „Sorsról sorsra”-programnak. Az önismereti-múltfeltáró sorozat most decemberben egy egészen speciális állomásához érkezik: sikerült egy fantasztikus művészekből álló közösséget felkérni arra, hogy a témával foglalkozó darabjukat mutassák be az újlipótvárosi Zsilipben.

Ráadásul a december elsejei előadás egy jubileumi produkció is, hiszen a Láthatáron Csoport színházi társulat 2019 óta sikerrel futó Hagyaték című darabjának éppen ez lesz a 75. előadása. Az ünnepi együttlét tehát garantált. Még akkor is, ha a téma elsőre nem kifejezetten vidám. Annál sokkal több! A cselekmény a világhírű gyermekkorkutató, Alice Miller és fia, a szintén pszichológus Martin Miller kapcsolatát ábrázolja.

Az előadás az egyéni, családi és társadalmi traumák, valamint feldolgozásuk módját kutatja, a jelenből indulva villantva fel a múlt képeit, de egy percre sem engedi el a néző kezét. A helyenként humorral is átszőtt darab a Jászai-díjas Rába Roland, és Láthatáron Csoport alapító-művészeti vezetője, a harmadik generációs holokauszt túlélő, Feuer Yvette színművésznő jutalomjátéka. Utóbbi ráadásul nemcsak személyesen érintett, de hiteles alakformálásában alighanem segítheti, hogy képzett gyerek-pszichodramatista, valamint tanult bohóc mesterséget is.

Márpedig az egy felvonásos színházi előadás során szükségünk lehet a derűre is, hiszen darabot ihlető, 2013-ban íródott Martin Miller könyv egy szubjektív, elemző, rekonstruált életrajz, amely nemcsak az édesanyjának állít emléket, de a saját gyerekkorának pőre feltárása is egyben. Telis-tele olyan kérdésekkel, amelyek mindannyiunk számára ismerősek lehetnek… Vajon urai lehetünk-e önmagunknak valaha is? Vagy bármit is csinálunk, mindig a múltunk foglyai maradunk? Szülőként el tudjuk-e engedni a gyerekeinket, képesek vagyunk-e egy önmagunkat túllépő szeretetre?

A december elsejei programra jegyek még kaphatóak. Jobb időben, mint késve hozzájuk jutni, hiszen a különleges előadást nem akármilyen záróprogram kíséri. Nemcsak a szereplőkkel, de a darab rendezőjével, Tárnoki Márkkal is lehet majd beszélgetni a helyszínen. A moderátor az EMIH „Sorsról sorsra”-programjának egyik szakmai vezetője, Dr. Preisz Éva Eszter, pszichiáter-pszichoterapeuta lesz. Ő kérdezi majd az alkotókat a darabhoz fűződő viszonyukról, és a közönség számára is biztosítja a lehetőséget ahhoz, hogy az önismereti ráébredések mellett a végére mindenki számára megvalósulhasson a drámai feloldozás is.

Helyszín: Zsilip Központ

Időpont: 2024. 12. 01. 17 óra

Jegyvásárlás: zsidoprogramok.hu

Megszakítás