Egy sikeres program ismétlést igényel. Így volt ez „A zsidónegyed titkos helyszínei” című eseménnyel, amelyen a Stetl – Zsidó Városi Séták programsorozat keretében már másodszor vehettek részt a szép számban összegyűlt érdeklődők.

Több állomásunk volt ez alkalommal is, mind-mind az ún. „zsidónegyedhez” kapcsolódik és ott is van. Azért nagyon jó egy autentikus vezetővel körbejárni ezeket a helyszíneket, mert olyan exkluzív élményben lehet részünk, amelyben egy normál turistacsoportnak szinte soha. A száraz tényeket persze megtudhatjuk az internetről vagy csodálatos könyvekből, de sokkal többet ér, ha személyesen olyan embertől hallhatjuk a saját élményeivel tűzdelt történteket, akinek séta közben élete egyes állomásait is végigkísérhetjük. Nádas Kata, a séta vezetője évtizedek óta aktív tagja a budapesti zsidó közösségnek, minden tud és mindenkit jól ismer itt.

A mikve titkai

Első megállónk a mikve volt, ami rituális fürdőt jelent magyarul és a vallásos zsidóság fontos helyszíne. Itt segítségünkre volt Szűcs-Szabó Goldi, a mikve női részlegének háziasszonya, aki a legapróbb részletekig bevezetett minket ennek az épületnek és az itt zajló merítkezésnek vallási és praktikus rejtelmeibe. És ahogy mondta: nincs buta kérdés, bármiről érdeklődhettünk tőle, hiszen ő minden titkok tudója a rituális fürdővel kapcsolatban. A témát természetesen közelebb hozta sétavezetőnk, aki a saját élményeit is elmesélte az esküvője előtti rituális merüléséről.

Flódni, ünnepek, szokások

A továbbiakban a Kazinczy utcai, éppen átépítés alatt álló zsinagógában folytattuk utunkat. Ide se lehet ám csak úgy bejutni, hiszen a felújítás folyamatosan zajlik. Keszler Gábor segítségével azonban beleshettünk a munkálatokba és a zsinagóga történetéről is sok érdekességet megtudhattunk, miközben éppen engedték le a magasból az óriási, díszes, rézből készült lámpákat, hogy megkezdjék azok renoválását.

Zsidóság és történelem volt eddig, most pedig jöhetett a flódni, amelyet a Carmel étteremben szolgáltak fel a csapatnak. Aki még nem kóstolta, most megtapasztalhatta azt az ízkavalkádot, amely ezt az autentikus zsidó süteményt jellemzi. A dió, a mák és az alma együtt – csodálatos. Közben pedig Kata szóval tartott minket, mesélt a zsidó gasztronómiáról, a közelgő nagyünnepekről és ebbe mindig bevont minket is, kíváncsi volt arra, mi mit tudunk a zsidóságról, a zsidókról, a szokásokról, az ünnepekről.

A pihenő után a Sász Chevra Vasvári Pál utcai zsinagógába vezetett az út, amely a legrégebbi ortodox imaház Budapesten. Itt a kóserságot, mint a zsidóság egyik alaptételét tekintettük át úgy, hogy Kata olyan kérdéseket tett fel nekünk, amelyeket a séta során megszerzett tudásunk alapján jó eséllyel meg tudunk válaszolni. És igen, sikerült! Ebből látszik, hogy figyeltünk és befogadtuk azt a rengeteg információt, amelyet a séta során kaptunk.

Tanárként egy iskolai csoportot, vagy egy idegenvezetőnek egy turistacsoportot nehéz egyben tartani, főleg ha különböző helyeken meg is állunk, hogy az adott épületről, annak történeti hátteréről halljunk fontos tényeket. Egy ilyen, egymás számára gyakorlatilag idegen emberekből álló társaság tagjai is figyelnek egymásra, mindig bevárják azokat, akik kicsit lemaradtak. Hoznak egymásnak széket, hogy ha valamelyikük elfáradt, leülhessen, segítenek egymásnak felvenni a lábzsákot – ami a mikvében kötelező a látogatóknak, hiszen ez egy tiszta, higiénikus helyszín. Szóval nemcsak séta ez, hanem egyfajta csapatépítő is, ahol hasonló érdeklődési körű emberek járnak végig mindannyiukat érdeklő helyszíneket és egy jó flódni mellett el is beszélgetnek ezekről.

Aki lemaradt most erről a sétáról (hiszen pillanatok alatt betelt a létszám), ne csüggedjen, a zsidoprogramok.hu oldalon már most lehet jelentkezni a „Séta a lezárt zsidó temetőben” című eseményre, de hamarosan Nádas Kata további sétáira is megnyílnak az új időpontok.

 

Megszakítás