A budapesti születésű Szenes Anikó, Cháná Szenes néven a cionizmus történetének legendás alakjává vált. Töretlen hazaszeretete, lojalitása és mindhalálig tartó hősiessége méltón példázza az egyik legalapvetőbb zsidó értéket, melyet úgy neveznek: meszirut nefes – önfeláldozás.

Története jól ismert: nagyon fiatalon csatlakozott a cionista mozgalomhoz és 1939-ben, érettségi után az államalapítás előtti Palesztinába költözött, ahol egy kibucban dolgozott. Kapcsolatba került a földalatti Hágáná félkatonai alakulattal (a mai Izraeli Védelmi Erők, a Cáhál elődjéhez), ahol ejtőernyősnek képezték ki. 1944 márciusában dobták le társaival együtt Jugoszláviában, és júniusban lépte át a határt Magyarországra. Küldetése azonban kudarcot vallott, a határ átlépése után néhány órával fogságba esett, börtönbe került, és szörnyűséges kínzásoknak vetették alá, hogy titkos információkat szerezhessenek meg tőle. Kínzói semmilyen információt nem tudtak belőle kihúzni, halálra ítélték, és bár eredetileg nem tervezték ilyen gyorsan végrehajtani az ítéletet, néhány nappal később, 23 éves korában kivégezték.

Percek tánca: új dokumentumfilm Szenes Hannáról

November 6-án először vetítik le a Percek tánca című dramatizált dokumentumfilmet.

Cháná Szenes titkos megbízatással és olyan információk birtokában érkezett Magyarországra, melyek kiadásán nagyon sok ember élete múlott.

A fiatal lány megmenthette volna a saját életét, ha azt választja, hogy kegyelemért folyamodik, és vall. Ám ő nem ezt az utat választotta: zsidó testvéreinek és bajtársainak védelme érdekében meghozta a lehető legnagyobb áldozatot, életét adta, teljesítve a meszirut nefes minden bátorságot követelő micváját.

1944. november hetedikén sortűz végzett vele. Bátran szembenézett gyilkosaival és hősként adta vissza lelkét Teremtőjének. Földi maradványait később Izraelbe szállították és a jeruzsálemi Herzl-hegyen található katonai temetőben helyezték örök nyugalomra. Naplóját és verseit a mai napig ismerik és olvassák Izraelben, ahol számos utca viseli a nevét.

Budapesten, a Zsilipben (1137, Újpesti rakpart 1.) november 6-22. között látható a Szenes Hanna 100 című időszaki kiállítás, mely a hősi halált halt költőnő életét mutatja be fényképek, versek és történetek segítségével.

További információ: zsidoprogramok.hu

Megszakítás