1974-ben a jom kipuri háborút követő túszejtés és gyilkosságok után a Rebbe bejelentette egy micvakampány elindítását. Ettől fogva egyre több helyen jelentek meg az ügyes kezű jesivatanulók által átalakított teherautók, az ún. micvatankok, a guruló zsinagógák, és igazi látványossággá váltak világszerte.

„Arra késztetik az embert, hogy végiggondolja és elismerje az identitását. Sok zsidó hálás a Chábádnak azért, mert nem tágított attól az elképzelésétől, hogy zsidóságot csempésszen a zsidók életébe” – írta a micvatankokról egy amerikai kutató, Mark Oppenheimer.

És most végre Budapestre is elhozta az EMIH az utakra az első Mivca Mobilt, hogy azok is micvát tehessenek, akik nehezebben jutnak el zsinagógába.

A Micva Mobil első állomásán, a Cipők a Duna-parton emlékműnél, Köves Slomó vezető rabbi arról a fényről beszélt, amelyet ezzel az autóval el tudnak vinni minden zsidó életébe. Ezután dr. Fürjes Zoltán, egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár méltatta az ötletet, majd Oberlander Báruch rabbi fújta meg a sófárt. Végül Rák Olivér, a CTeen képviseletében beszélt a Micva Mobil jelentőségéről.

Minden olyan szükséges eszköz, tárgy, könyv megtalálható a Micva Mobilban, amely egy zsinagógában szükséges, így pl. a zsidó könyvek, a tfilinek, a Jeruzsálemet jelző iránytű, a cedáká doboz (és persze egy kis kóser nassolnivaló is). 

Oberlander rabbi a zsido.com kérdésére elmondta, hogy fontos ösztönözni a zsidókat arra, hogy megéljék a zsidóságukat. 

Ezenkívül pedig – ahogy Köves rabbi a köszöntőjében utalt rá –, ha nem ismerünk valamit, könnyebben ítélkezünk, ezért a véleményalkotáshoz elengedhetetlen a másik fél megismerése. Ebben is segít a Micva Mobil, hiszen bárki bemehet és bármit kérdezhet az ott éppen szolgálatot teljesítő rabbiktól.

További információk a micvamobil.hu honlapon.

Megjelent: Gut Sábesz 27. évfolyam 1. szám – 2024. október 2.

 

Megszakítás