Szerelem a grundon volt a címe a Stetl – Zsidó Városi Séták soron következő eseményének, amelyen a grundról kevesebb, a szerelemről azonban annál több szó esett. A grund annyiban köthető a témához, hogy Molnár Ferenc (A Pál utcai fiúk című regény írója) érzelmi életébe és kapcsolataiba nyertünk betekintést Pelsőczy Réka színművész-rendező és Solt Róbert író-dramaturg tolmácsolásában. A séta témájának gerincét Fedák Sári színművésznő és Molnár Ferenc (született Neumann Ferenc) regény- és drámaíró kapcsolatának dokumentált és az „idegenvezetőink” által felkutatott eseményei adták.

Margitsziget, szerelem, dráma

A résztvevők valamelyest beleolvadva a város kiiktathatatlannak tűnő zajába, ám mégis kis szigetet képezve mélyülhettek el ebben a különleges történetben. Két kitűnő vezetőnk rengeteg szeretettel, humorral és érzéssel, különleges fotókkal is illusztrálva tolmácsolták Fedák Sári és Molnár Ferenc gondolatait a két, a maguk idejében – ma már elképzelhetetlen módon – óriási sztárnak számító művész viharos szerelmének történetét, évődéseiket, flörtjeiket, „balhéikat”. A hangulatos interpretálásnak köszönhetően a korba, az enteriőrökbe, a párbeszédekbe teljesen beleéltük magunkat, így tudtunk meg különleges információkat a művészek jelleméről, életéről, tevékenységéről és természetesen a kapcsolatukról.

„Maga nagyon tehetséges, de igazi nagy színésznő, olyan, amilyen kevés van a világon, csak akkor lesz magából, ha egy ilyen magamfajta zsidó gyerek jól az életébe tapos.” /Molnár Ferenc /

 

A Bem térről indulva (ahol Fedák Sári először lakott egy csodás tetőtéri lakásban) a Frankel Leó úton továbbhaladva (Molnár Ferenc lakóhelyét érintve) sétáltunk a Margitsziget felé, ami mindkettejük életének fontos helyszíne volt. Átérve a pesti oldalra, a mai Képviselői Irodaház helyére próbáltuk elképzelni Fedák Sári penthouse-lakását, amelyben egészen a II. világháború utáni letartóztatásáig élt.

Beszélő könyv? Sétáló könyv!

Aki azon gondolkodik, hogy vajon egy irodalmi séta adhat-e olyan élményt, mint egy könyv elolvasása, esetleg egy színdarab vagy film megnézése, akkor egyértelműen az a véleményem, hogy mindenképpen, sőt annál még sokkal többet is. A mindenki számára fontos testmozgás közben megálltunk olyan épületeknél, amelyek mellett sokszor nap mint nap elmegyünk, és nem tudjuk, „hol lakott itt Vörösmarty Mihály”. 

Kicsit kimozdítja az embert egy ilyen program a komfortzónájából, találkozhat hasonló érdeklődési körű társaival és összemosolyoghat velük és a vezetőkkel is egy-egy történet közben.

Fotó: Kovács Milán

A Stetl – Zsidó Városi Séták következő két állomása: június 9-én Ambrus Klári vezeti körbe az érdeklődőket az Óbudai Zsinagógában, majd június 16-án délután Szenes Hanna és a vérkorszak budai hóseinek nyomába eredhetünk Hidas Judit íróval.

Süsü, a sárkány és az óbudai rabbik: https://www.fizetes.zsido.com/regisztracio.php?pkey=0af54a9e7678205f50d6083560d6209d

A vészkorszak budai hősei:

https://www.fizetes.zsido.com/regisztracio.php?pkey=60de2026252561ce26729b5842a206ba

 

Megszakítás