Mi van, ha az élet nagy kérdései valójában nem is olyan súlyosak? Paul Auster Brooklyni balgaságok című regénye szelíd humorral és mély emberséggel emlékeztet arra, hogy a hétköznapi tévedések mögött gyakran ott lapul a legnagyobb igazság. Ez lesz a Books’n’Bagels könyvklub áprilisi találkozóján.
Paul Auster regényében finom iróniával és melegszívű bölcsességgel vezeti végig az olvasót az önkeresés, barátság és újrakezdés témáin. Az áprilisi könyvklub azt üzeni: még a legnagyobb hibákból is születhetnek új lehetőségek, ha van bátorságunk nevetni rajtuk.
Könyvklub nagy kérdésekről
„Ki mondta, hogy az élet nagy kérdéseinek nemcsak nagynak, de súlyosnak is kell lenniük?” – kérdezi Paul Auster, és Brooklyni balgaságok című regényében meggyőzően mutatja meg, hogy a válasz: senki. Vagy ha mégis, ideje újragondolni. A Books’n’Bagels áprilisi olvasmánya épp ezt a felszabadító újragondolást kínálja – iróniával, bölcsességgel és szelíd emberséggel.
Auster regényében a hősök – különcök, visszavonultak, megtörtek vagy csak épp eltévedtek – nem az élet értelmét kutatják, hanem azt, hogyan lehet újrakezdeni, egy kicsit másként látni, élni. Nem keresnek nagy válaszokat, csak megpróbálják rendbe hozni, amit lehet. Mindez történhetne nehézkesen, moralizálva, de Auster különleges tehetsége, hogy sosem válik fajsúlyossá a nélkül, hogy lebegne is. Történeteit átszövi az az amerikai zsidó írók sajátosan reflektív, önironikus hangja, mely egyszerre intim és egyetemes.
Auster – aki maga is zsidó származású volt – írásaiban gyakran foglalkozott identitással, veszteséggel, emlékezettel, de mindig elkerülte a dogmatizmust. Brooklyni balgaságok is erről szól: az emberi élet balfogásairól, amelyek idővel, távlatból nézve, talán épp ettől lesznek szép emlékekké. A könyv arra tanít, hogy néha a „balgaságokban” van a legtöbb igazság, vagy legalábbis az a fajta igazság, amely élhetőbbé teszi a napjainkat.
Miért érdemes Paul Austert olvasni?
Mert regényeiben mindig ott lüktet a kérdés: „miért is élünk valójában?” – de sosem várja tőlünk, hogy azonnal tudjuk a választ. Írásai gondolkodásra ösztönöznek, miközben könnyedek maradnak. A Brooklyni balgaságok pedig épp az a fajta könyv, amely egy tavaszi este után még napokig velünk marad – mint egy kedves, elgondolkodtató beszélgetés egy rég nem látott baráttal.
Csatlakozzon Ön is a Books’n’Bagels könyvklub legközelebbi eseményéhez április 30-án, 18 órakor a Brooklyn Bagelben, ahol közösen beszélgetünk a könyvről, az élet értelméről – vagy annak hiányáról –, Paul Austerről, zsidó örökségről és arról, hogy néha a legnagyobb kérdések is megférnek egy jó bagel mellett.
Regisztráció és további részletek a zsidoprogramok.hu oldalon.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.