Mi másról is szólhatna e szám gasztronómiai rovata, mint arról, hogy mit kezdjünk a konyhában a koronavírus-járvány kellős közepén? Amikor hirtelen mindenki minden étkezésnél otthon van, és amikor mindenki éhesebb is a megszokottnál. A rendszeres étkezések természetesen jó alkalmat teremtenek arra, hogy odafigyeljünk az egészséges táplálkozásra, valamint arra is, hogy bevezessük a kisebbeket a konyha rejtelmeibe és a főzés tudományába.
Fontos, hogy az alapvető higiéniai szabályokon túl a kóserság alapjaival is tisztában legyen mindenki, aki a kóser konyhában nekilát a főzésnek. Az alapanyagok beszerzésének feladata nem a legkisebbekre hárul, a feldolgozás folyamata alatt azonban megtanulhatják és gyakorolhatják a kóserság fontos alapszabályait. Eszükbe véshetik, hogy a tojást egyesével törjük fel, és mindig ellenőrizzük, nehogy véres legyen, hiszen a vér maga az élet, és a Tóra törvényei tiltják a vér elfogyasztását. Segíthetnek a salátát, karfiolt, petrezselymet áztatni, megmosni és ellenőrizni, nehogy bogár kerüljön általuk az ételbe, mert Isten megtiltotta, hogy csúszómászókat és bogarakat együnk. Részt vehetnek a liszt átszitálásában, szintén azért, hogy megszabaduljunk az esetlegesen benne rejtőző bogaraktól. És nem utolsósorban megtanulhatják, hogy melyek a tejes és melyek a húsos eszközök, tálak, tányérok, és melyiket hol kell elmosogatni.
A felhasználható receptek természetesen függnek a gyerekek életkorától, ahogyan az is, hogy mennyire önállóan tudnak tevékenykedni a konyhában. Az alábbiakban néhány nagyon egyszerű példát mutatunk be.
Tejfölös lepénykék
tejes
6 tojás; 2 doboz tejföl; 1 doboz joghurt; 6 ek. liszt; egy kevés só
A tojásokat egyenként feltörjük, nagy tálba tesszük, majd a többi hozzávalóval együtt alaposan összekeverjük. Egy serpenyőt beolajozunk, felforrósítjuk, majd evőkanalanként beletesszük a tésztát. A kis lepényeket mindkét oldalukon megsütjük, feldarabolt zöldségekkel, túróval, tejföllel tálaljuk.
Zöldségsaláta csírával
párve, glutén- és tojásmentes
egy fej saláta; egy doboz friss csíra (amilyet a család szeret); 2 paradicsom; 3 szál újhagyma;
1 kígyóuborka; 2 ek. olaj; 1 ek. szezámmag; fél citrom leve
A salátaleveleket vízbe áztatjuk, majd fény felé fordítva, egyenként alaposan átvizsgáljuk, hogy nehogy bogár legyen rajta. A zöldségeket kicsire aprítjuk, nagy tálba tesszük, összekeverjük, és azonnal tálaljuk. Ez az egyszerű saláta nagyon sokféleképpen variálható, és már egészen kicsi kortól részt tudnak venni a gyerekek az elkészítésében.
Kakaós muffinok
párve
2 pohár liszt; 1 csomag sütőpor; másfél pohár cukor; 4 ek. kakaó; 3 tojás; 1 pohár olaj; 1 pohár forró víz; 2 tábla párve (ét)csokoládé; cukorkák, porcukor, csoki chips stb. a díszítéshez
A hozzávalókat nagy tálba töltjük és simára keverjük. Formákba töltjük, és 180 fokos sütőben 20 perc alatt készre sütjük. A tartókat csak félig töltjük meg a keverékkel, mert sütés közben megemelkednek. Míg a sütemények sülnek, vízgőz fölött megolvasztunk két tábla csokoládét (ezt mindenképpen érdemes felnőttnek végeznie), majd kis tálkákba töltjük. Az asztalra, szintén kis tálkákba, előkészítjük a díszítést: színes cukorkákat, porcukrot, csoki darabokat stb. A gyerekek az elkészült süteményekre kenik a csokoládét, és erre ragasztják a díszeket. A végén minden gyerek egy-egy csillagszórót kap, amit a sütemény közepébe tűzhet.
Grillezett csirkeszárny és csirkemell
húsos
A páchoz: ½ pohár olívaolaj; 1 citrom leve; Só, durvára darált bors, ízlés szerint; 6 gerezd fokhagyma összetörve
csirkeszárnyak és csirkemellek (utóbbi vékony szeletekre vágva)
A páchoz a hozzávalókat összekeverjük, és a megmosott húst legalább egy órára a pácba áztatjuk (jobb, ha a nyers húst felnőtt kezeli). Időnként megforgatjuk a húsokat a lében. A grillben a szenet felizzítjuk, és amikor már csak parázslik, rátesszük a húst. Nagyobb gyerekek szívesen végzik ezt a feladatot, de természetesen oda kell figyelni a biztonságra. A húsokat mindkét oldalukon ropogósra sütjük, és salátával tálaljuk.
Pizza
tejes, tojásmentes; 5 nagy pizzához
A tésztához:
1 kg liszt; 1 élesztő; 2 pohár víz; 6 ek. olívaolaj; szezámmag, lenmag, köménymag, ízlés szerint
A tetejére:
450 g paradicsompüré; 4 összetört fokhagymagerezd; 3 babérlevél darabokra tördelve; só, bors, koriander ízlés szerint; 2 ek. olívaolaj; 1 ek. cukor; ¼ pohár víz
Feltétnek (példák):
Felkarikázott fekete és zöld olajbogyó, gomba és kukorica; 4 nagy fej hagyma vékonyra szeletelve, olajon megfonnyasztva; 5 nagy paradicsom felkarikázva; reszelt sajt, zátár és őrölt koriander a megszóráshoz
A tészta hozzávalóiból rugalmas tésztát gyúrunk, ebben a kisebbek is lelkesen segítenek. A meggyúrt tésztát egy órán át letakarva, kiolajozott tálban kelesztjük, majd 5 részre osztjuk. A darabokat kör alakúra nyújtjuk, belisztezett pizzaformába tesszük, és újabb fél órán át kelesztjük. A tészta széleit olívaolajjal megkenjük, egyenletesen eloszlatjuk a pizzákon a fűszerekkel és olívaolajjal kikevert paradicsompürét, és erre halmozzuk a kívánt töltelékeket. Bőven megszórjuk reszelt sajttal és (ha szeretjük) a fűszerekkel, majd 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük.
Hárommagos zsömle
Párve, tojásmentes
1 kg teljes kiőrlésű liszt; 1 csomag friss élesztő vagy 4 ek. instant szárazélesztő; 1 ½ ek. só;
2 ek. szezámmag; 2 ek. kerti katicavirág-mag (feketemag); 1 kk. köménymag; 4 ek. olívaolaj; 2 pohár víz
A különféle dagasztott tészták nagy népszerűségnek örvendenek a gyerekek körében, hiszen ki ne szeretne gyúrni, formázni és végül elfogyasztani az elkészült műremeket.
Az élesztőt egy pohár vízben feloldjuk. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a száraz hozzávalókat, majd az olajat, az élesztős keveréket és a maradék egy pohár vizet. A folyadékot annyi liszttel keverjük össze, hogy a tál közepében sűrűn folyó masszát kapjunk. Konyharuhával letakarjuk, és fél órán át kelesztjük a keveréket, majd belegyúrjuk a többi lisztet is, és megdagasztjuk a tésztát. Nagy gombócot formálunk a megdagasztott tésztából, kissé megolajozzuk, és ismét letakarva kelesztjük 30-40 percen át, amíg a duplájára növekszik. Ekkor a tésztát 18 kisebb vagy tíz nagyobb darabra osztjuk, és kezdődhet az alkotás. Készülhetnek hagyományos kerek zsömlék vagy egyéb, érdekesebb formák, például csiga vagy sok kisebb gömbből összeálló virág alakzat. Két sütőlapot kibélelünk sütőpapírral, egyenletesen elhelyezzük rajta az alkotásokat, majd további 20 percen át kelesztjük a zsömléket. Eközben a sütőt felmelegítjük 180 fokra. A tésztát villával egy-két helyen megszúrjuk, majd a forró sütőbe helyezzük, és 20 perc alatt készre sütjük.
Megjelent: Egység Magazin 30. évfolyam 129. szám – 2020. április 1.