Betűvetéstől betűolvasásig
Unokáim neveit kutatva…
Tánjá: A közepesek könyvéből tudjuk, hogy vannak bizonyos velünk született tulajdonságaink, amelyek a külső, burokszerű leiekből származnak, s ennek titka a Tudás fájában keresendő, melyben jó is, rossz is volt egyszerre. Erre a tudásra vágytam én – elég öreg fejjel -, amikor a kíváncsiság keltette vonzalom az EMIH-nek arra a hanukai közgyűlésére vetett el, ahol éppen a rendezett gazdálkodásról, és a Károly körúti impozáns helyiségek látványos további bővüléséről, valamint a hitközség újabb, házon kívüli offenzívájáról esett szó. Ugyanez a kíváncsiság volt a fő vezérlő motívum akkor is, amikor Erecben született három unokám nevének titkait kutattam. Az ötéves Nőj Eliánáét, a középső, hároméves Niszim Jochánánét, a harmadik másfél éves Nátánielét. A nevek eredetének tudása vitt rá arra, hogy az élethosszig tartó tanulás kényszerének engedve a Károly körúton a Zsidó Tudományok Szabadegyeteme tavaszi szemeszterének hallgatójává váljak.
Évtizedek óta a betűk „vetése” jelenti számomra a hivatást és a megélhetést, írok, hogy másoknak információkat közvetítsek. Eközben érzem: szellemem és testem gyarapodik (az utóbbi néhány tíz kilóval a kelleténél is jobban), de a zsidó lélek gyarapodásában bizony elmaradtam. Szinte teljesen. A mindannyiunkat szennyező értékválsághoz keresem így hát a kapaszkodót, olyanok társaságában, akik a legkülönbözőbb korosztályokat, foglalkozásokat képviselik, de azonos az érdeklődésük, az elhivatottságuk és a származásuk. Féltudásom lassan, araszolva rendszerezetté kezdett válni, a Talmud összefüggéseinek tanulmányozása, Rási Tóra-magyarázata, vagy a már citált Tánjá, A közepesek könyve által. A misztikus filozófia, a kabbala gondolkodásmódjáról érzem, hogy hasonló a sajátomhoz, kezdetben idegen és szokatlan közege kezd megérinteni. Engem Bodnár Dani visszafogott, mégis okosan érvelő, baráti magyarázatai jutattak ahhoz, hogy a bibliai ősatyák vallásteremtő világáról tudást gyűjtsék, amely fogódzót jelenthet a zsidóság gyökereinek megtalálásához.
A tudás megszerzése fejtörő mutatványoktól sem mentes. Oberlander Báruch rabbi okosan, érvelőén, Köves Slomó rabbi dinamikusan próbálta megmaragyarázni a tisztességes kereskedés egyötödös-egyhatodos szabályait. Sokan úgy vélik, ezek csak az ősi zsidó, piaci kereskedés szabályai. Holott 2000 év távlatából máig visszaköszönnek az olyan jól ismert cselekedetek, mint a fogyasztók megtévesztésének vagy a tisztességtelen piaci verseny tilalmának az uniós normák által diktált, a jelenlegi törvényhozás által is lefektetett direktívái.
Mindehhez kapcsolódnak a héber olvasási órák. Hitetlenkedtem, hogy négy hónap alatt a kámác, a pátách, a cére, a sva, a chirik és a kubuc világának pont- és vonalkarendszere képes rendet teremteni a 24+4 mássalhangzó első látásra káosznak tetsző rendszerében. Ma már nem kételkedem.
Az intenzív nyelvoktatás eredményességét kutatva rájöttem: a héberrel nemcsak egy új nyelv, új világa nyílt meg előttem, hanem egy kitörési pontot találtam meg egy zárt világból az
ősök és Izrael mai nyelvéhez. A szellemiséghez és a lélekhez.
A bölcs, nagy tapasztalatú rabbik évszázados munkáihoz és az izraeliek mai gondolkodásához. Unokáim kétnyelvű világa résnyire már megnyílt.
Megjelent: Egység Magazin 18. évfolyam 64. szám – 2014. augusztus 6.