A Tett és Védelem Alapítvány, a Magyar-Izraeli Baráti Társaságok és Körök Országos Szövetsége, illetve Magyarország Torontói Főkonzulátusának szervezésében az Uránia Filmszínházban mutatták be június 5-én az Abraham Global Peace Initiative (AGPI) által forgatott, a „The End Of The Innocence” („Az ártatlanság vége”) című rövidfilmet, amely a 2023. október 7-i tragikus eseményeket dolgozta fel.
A rendezvényt Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Liga (APL) vezetője, Avi Benlolo, az AGPI alapítója és elnöke, Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, valamint Izrael magyarországi nagykövete, Yacov Hadas-Handelsman nyitotta meg.
„Az október 7-i mészárlás a holokauszt utáni legnagyobb zsidók ellen elkövetett pogrom volt, amit Izraelben, a zsidók nemzeti otthonában követtek el. Nyolc hónap telt el azóta, és a világ elfelejtette mi történt a Beeri kibucban, vagy a Nova fesztiválon, ahogyan arról is sokan elfeledkeztek a legalább 100 fogvatartott túszról, akiket a Hamász terrorszervezet azért tart fogva, mert zsidók. A filozófus Gorge Santayana mondta:
„Aki elfelejti a múltat, arra ítélik, hogy újra átélje azt”.
Nyomasztó üzenet ez a nyugati világ számára, mert a nemzetek a felejtéssel saját szuverenitásukat veszélyeztetik” – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Szalai Kálmán, a Tett és Védelem (TEV) Alapítvány elnöke az Uránia Filmszínházban azt az eseményt, amelyen levetítették a torontói Abraham Global Peace Initiative (AGPI) jóvoltából készült „The end of the innocence” (Az ártatlanság vége) című filmet is.
A TEV elnöke arról is beszélt, hogy napjainkban a fejlett világ kezdi elfelejteni az emberi létezés alapvető morális alapjait, azt hogy különbséget tegyen jó és rossz között. A tudomány és a fejlődés motorját jelentő akadémiai közegben terjedő Izrael-ellenesség és a terror melletti kiállás kezd a normalitás részévé válni. Számos nyugat-európai országban napi és közvetlen veszély fenyegeti a zsidó közösségeket és intézményeiket, rendszeresek a zsidók elleni utcai atrocitások.
A filmvetítést két panelbeszélgetés követte. Az első panelbeszélgetésen egy új kutatást mutatott be dr. Csepeli György, az ELTE Társadalomtudományi Karának professzora, amelyben azt vizsgálták, miként hatott az október 7-i mészárlás a magyarországi antiszemitizmusra.
A második panelbeszélgetés az október 7-e utáni Izrael és a világ kapcsolatát boncolgatta.
„A világ elfelejtette, de mi emlékszünk!” – mondta Tamir Wertzberger. Az APL külügyi igazgatója szerint a rendezény arra kívánja emlékeztetni a világot, hogy miért harcol Izrael.
„Ha képmutató nemzetközi közösség szívtelennek, hontalannak bélyegez minket, akkor is tovább fogunk harcolni az otthonunkért, a biztonságunkért, és azért, hogy hazahozzuk a túszainkat!”
Megtekintette a filmet Yacov Hadas-Handelsman, Izrael Állam budapesti nagykövete is, aki beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavaly októberi, horrorszerű események eddig soha nem ismert antiszemita hullámot indítottak el. A világ közvéleménye nem a brutális mészárlást és a túszejtést elszenvedő Izrael mellett áll ki, és a terroristákat megsemmisíteni kívánó zsidó államot ítélik el az ellencsapásért. Ez az érthetetlen magatartás jellemzi az ENSZ főtitkárát is, beleértve az általa kezdeményezett, Izraelt elítélő határozatot is. Olaj a tűzre, hogy éppen most ismerik el egyes nyugat-európai országok, az úgymond önálló, palesztin államot. Az emberi jogok védelmére hivatkozva a korábban harcos terrorizmus elleni küzdelmet hirdető civilszervezetek sora is arculatot váltott, egy szavuk sincs, amikor a világ számos városában a muszlimok utcai tüntetéseket szerveznek azzal a jelszóval, hogy a „folyótól a tengerig kell kiszorítani a zsidókat”.
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára felszólalásában értetlenségének adott hangot, azért mert az európai kormányok nem az ezernyi zsidó áldozat és a túszok mellé állt, és sajnálatos módon október 7-ét követően a világon szinte mindenütt erősödött az antiszemitizmus.
Magyarország a rendhagyó kivétel, ahol ennek nincsenek nyomai.
A filmvetítést követően a TEV antiszemita előítéletesség-kutatásának eredményeiről beszéltek az ELTE professzorai. Az ezt követő pódiumbeszélgetésen: Ariel Kallner, az izraeli Kneszet tagja, aki egyben a Kneszet EU melletti küldöttségének vezetője, Hananya Naftali, izraeli influenszer, aki Benjamin Netanjahu miniszterelnök kommunikációs csapatában is dolgozott, valamint Mohamad Kabyia, izraeli-arab influencer számoltak be arról, hogy miként élik meg a háborús mindennapokat a zsidó állam polgárai.
Fotó: Kovács Milán