Az 1980-as évekig Izraelben is volt amolyan „SZOT-beutaló”, a Histadrut szakszervezet tagjai évente mehettek egy kijelölt Beit Havra’a nevű helyre, ahol pihenhettek, kikapcsolódhattak. Ezek a létesítmények mindenfelé voltak az országban.
Bár a 45 éves David Perez nem nagyon emlékszik erre, de nosztalgiát érez a kor és a lehetőség iránt. Így amikor a vendéglátóiparban helyezkedett el, a koncepció egyes részleteit vette mintául. Az eredmény a „Slowness”, egy új, 30 szobás szálláshely a galileai Kibbutz Moranban – számol be róla a az israel21c.org.
A deklarált lassúság eltér a megszokott szállodai élménytől. Nincs recepció vagy bejelentkezési eljárás. A vendégek egy üdvözlő WhatsApp üzenetet kapnak, amelyben tájékoztatják őket a szobaszámukról, majd papírmunka nélkül irány a szállás.
A felújított, újragondolt kibucházakban elhelyezett szobáknak nagy ablakai vannak és zöld területre néznek. Nincs tévé, a gyógytea és a kerámiabögrék fölött egy polcon vászonzacskó található, benne önismereti kártyajátékkal és egy verseskötettel.
Perez kiemeli, hogy a puha organikus pamut ágyneműk és törölközők mosásához kizárólag ökotermékeket használnak. A társalgó és az étterem az egykori kibuc étkezőjében található, ami megtartotta a retró hangulatot.
Napközben egy tál gyümölcs áll rendelkezésre a nassoláshoz, esetleg a helyi kézműves csokoládét, sajtot, bort és egyebeket vásárolhatnak a vendégek az étterem melletti csemegeboltban, ami becsületkasszás.
A kibuc tagjainak szavazniuk kellett a projektről. Sokan közülük idősebb, 70-es éveikben járó emberek voltak, mivel a fiatalabb generációból sokan elhagyták a kibucot. A terv elindítói kicsit aggódtak a döntés miatt, igencsak meglepődtek, amikor 80 százalék igennel szavazott, és kiderült, hogy a 20 százalék elutasítás a fiatalabb tagoktól érkezett.
A megállapodás előírja, hogy a munkaerő csak a kibuc tagjaiból állhat. Ma a Slowness-ben foglalkoztatott 20 év körüliek közül sokan a kibuc gyermekei, akik korábban elköltöztek, de most ösztönzést kaptak a visszatérésre.
Fotó: Daniel Hanoch
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.