Rengeteg hír közül kellett választanunk valamit, amivel inspiráló üzenetet adhatunk át az olvasóknak erre a hétre a Szenes Hanna emlékfaltól a szeptember 11.-i terrortámadás 23. évfordulóján át a Kazinczy utcában menetelő bosnyák focidrukkerekig… Mi mégis egy látszólag marginális hírt választottunk. Egy kisfiúról, aki összetört egy cserépedényt. De kezdjük az elején!
Anna és Alex Geller egy izraeli településen élnek, a libanoni határ közelében. Hogy fellélegezzenek egy kicsit a folyamatos háborús nyomás alól és három gyereküknek egy kis kikapcsolódást nyújtsanak, múzeumba mentek. Mégpedig a haifai Hecht Múzeumba, amelyben azt az elvet követik, hogy a kiállítási tárgyakat testközelből kell megmutatni a látogatóknak, nem pedig vitrinekben. Így fordulhatott elő, hogy a négyéves Ariel Geller (abban a két pillanatban, amíg nem szegeződött rá a szülei szeme), megpróbált belekukkantani egy cserépedénybe, ami, hogy, hogy nem, a kis kezecskék tapogatása nyomán leesett és összetört. A gond csak az, hogy ez egy felbecsülhetetlen értékű, 3500 éves agyagedény volt…
Míg a szülők teljesen kétségbeestek, a múzeum teljesen váratlanul reagált. Miután a kamerák felvételein jól látszott, hogy a kíváncsiság volt a baleset oka, nem rombolási vágy, megnyugtatták Gelleréket, hogy a tárgy biztosítva volt és meghívták a családot, hogy nézzék meg az edény restaurálását. Erre a látogatásra Ariel egyébként készített egy adagedényt, amit a múzeumnak ajándékozott.
Miért ezt a hírt választottam erre a hétre? Mert – azokkal ellentétben, akik szerint a múzeumnak jobban kellene vigyáznia a kincseire, és azokkal szemben, akik szerint egy négyévesnek nincs keresnivalója a múzeumban – úgy gondolom, hogy ez az egyik legszívmelengetőbb történet, amit mostanában hallottam. A normalitásnak, az emberségességnek egy olyan szelete, amire érdemes odafigyelnünk. Ráadásul ez a történet csodálatosan példázza elul hónapot, amibe a múlt héten léptünk.
Elul a megtérés ideje. Mind követünk el hibákat: kíváncsiságból, mint Ariel, vagy épp kevésbé ártatlan okokból, irigységből, figyelmetlenségből, hiúságból… És mind azt szeretnénk, ha az Örökkévaló megbocsátaná a hibáinkat, sőt segítene jóvá tenni.
Nagy kár az eddig ép cserépért, hogy összetört? Igen. De a Hecht Múzeum, miközben veszített egy tárgya értékéből, valami sokkal nagyobbat nyert: egy gyereket, egy családot, akik megtapasztalhatták, hogy a dolgok megjavíthatóak és a hibák rendbehozhatóak. Elul hónapban nem is tanulhatnánk ennél fontosabb leckét.
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 53. szám – 2024. szeptember 12.