A sikeres öregedés titka – négyrészes előadás-sorozat

Életmód, érdekvédelem – tények, tapasztalat, tippek

Beszélgetés Radányiné Lászlóné Ilivel, az előadás-sorozat vezetőjével

Radányiné Lászlóné Ili

Az öregedés egy fokozatosan és természetes módon végbemenő folyamat. A szervezet romlása, a betegségek kialakulása egyénileg jellemző módon megy végbe, nincs egységes „öregedési minta”. A sikeres öregedés fogalma azokra az idős emberekre utal, akik halálukig aktív és egészséges életet élnek, lelki harmóniájuk megmarad.

Január 20-án indul az a programsorozat az Óbudai Zsinagógában, amelyen az idősek és az idősödés, mint fogalom kerül a fókuszba. Ha azt gondoljuk, hogy ez nem érint minket, akkor bizonyosan tévedünk: mindenkit érint, kit előbb, kit később, attól függően, most éppen hány évesek vagyunk. Érdemes hát ennek a témának a különböző aspektusaival idejében elkezdenünk foglalkozni, így megkönnyíthetjük a korunk előrehaladtával megérkező testi-lelki változások kezelését. Ha egy idős ember beteg, nem az öregség miatt beteg! Fontos, hogy felkészüljünk a hosszabb életre és mindezt hogyan tesszük! Nem lehet túlértékelni annak a fontosságát, hogy az egészséges idősödés alapjait fiatal korban lerakjuk.

Ebben segít nekünk a négy alkalmas előadás- és foglalkozás-sorozat, amelyen Radányi Lászlóné Ili – aki szociális munkásként és elátottjogi képviselőként ismert – vezet be minket az aktív időskor, a testi-lelki egészség, a sikeres öregedés és az ennek kapcsán esetlegesen felmerülő problémák rejtelmeibe.

– Hogyan lesz valakiből szociális munkás?

– 1993-ban kerültem a Magyarországi Zsidó Szociális Segély Alapítványhoz, majd az ORZSE Társadalomtudományi Tanszék Szociális Munkás szakán 2000-ben végeztem közösségi szociális munkásként. 1996-ban Jeruzsálembe utaztam, a gyakorlati képzést ott teljesítettem.

– Miért érzi különösen fontosnak, hogy az időseket érintő témákkal foglalkozzon?

– Már nagyon korán éreztem az indíttatást az idősekkel való foglalkozáshoz. A nagyszüleimet mindkét ágon Újpestről és Szegedről hurcolták el és soha nem tértek haza. Mindig volt bennem egy megmagyarázhatatlan hiányérzet, irigyeltem az iskolatársaimat, akik büszkén meséltek a nagyszüleikről! Fontos számomra, hogy az idősekkel foglalkozzam, hiszen ez az a generáció, amelytől rengeteget tanulhatunk, de sajnos ők a legelesettebbek is. Sokan közülük egyedül élnek, nem ismerik a jogaikat, nem tudják magukat képviselni. Egy társadalmat az jellemez legjobban, hogy miként bánik az elesettekkel, az idősekkel. Szociális munkásként az ő segítségükre kell lennem akár fizikálisan, akár felvilágosító előadásokkal, és mint ellátottjogi képviselő, természetesen képviselem őket és kiállok a jogaikért.

– Az időskori problémák közül melyik az, amelyik a legtöbb embert érinti és melyiket ítéli a legaggasztóbbnak vagy leginkább jellemzőnek?

– A legtöbb idős embert a magány, az izoláció, az anyagi lehetőségek csökkenése és a sajnos évek óta emelkedő tendenciát mutató demencia és az Alzheimer-kór érinti leginkább.

– Megismerhetünk a programban olyan technikákat, amelyek túlmutatnak azon a rossz szokásunkon, hogy a problémáinkra bekapunk egy pirulát?

– Természetesen olyan technikákról is fogunk beszélgetni, amelyek gyógyszerek, pirulák nélkül segítenek minket az egészséges idősödés folyamatába és szót ejtünk az idősek jogairól, jogorvoslati lehetőségeiről, az életvégi kérdésekről és az élő végrendeletről.

– Mit jelent az élő végrendelet?

– Az egészségügyi törvény lehetőséget ad arra, hogy egy előzetes jognyilatkozatban visszautasítsunk későbbi egészségügyi beavatkozásokat, vagyis a cselekvőképes beteg későbbi cselekvőképtelensége esetére megőrizheti önrendelkezését egy esetleges kezelés során. Az élő végrendelet egyfajta előzetes rendelkezés arra az esetre, ha később betegség vagy baleset következtében cselekvőképtelen állapotban egészségügyi ellátásra kerülne sor. Ennek módjairól részletesen is szó lesz az előadás-sorozaton.

– Az előadások mellett interaktív foglalkozások is lesznek?

– Természetesen interaktivitást is viszek az előadásokba. Elsajátítjuk majd a hallgatósággal együtt például az időskori gerinckímélő ülőtornát és az ezt követő 15 perces frissítő relaxációt. Az utolsó előadás-résznél minden résztvevő külön-külön ki fogja tölteni az MMSE (demenciát és Alzheimert vizsgáló) kérdőívet és a kiértékelés után segítséget adok, hogy probléma esetén hova kell fordulni, mi a teendő.

– Kinek/kiknek ajánlja a programsorozatot?

– Mondhatnám, hogy elsősorban időseknek, ám valójában az időskorról való gondolkodást és az arra az időszakra való felkészülést idejében el kell kezdeni, mert sokszor, amikor már eszünkbe jut, akkor késő. Ezért javaslom azoknak is, akiknek idős hozzátartozójuk van vagy lesz. Egy szóval mindenkinek.

A sikeres öregedés titka

Életmód, érdekvédelem – tények, tapasztalat, tippek

1. alkalom: Mit jelent az egészséges idősödés?

Minden embernek egyéni képességei, körülményei és lehetőségei vannak. Ahogy nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma öregedés sem! Ha sikeres, boldog időskort szeretnénk, az egyedi igények kielégítésére kell koncentrálnunk! De mi vezet el az egészséges idősödéshez? Erre adunk választ.

2. alkalom: Az aktív időskor 

Az aktív időskor szellemi és fizikai feltételei

Test és lélek összetartozik – hisz erről szól az „ép testben ép lélek” közmondásos igazsága is. Ép lélek az ép testben lakozik – vagyis szellemünkkel fizikumunkért, fizikumunkkal pedig szellemi erőnlétünkért is sokat tehetünk. Testünk aktivitásával lelkünk is vitalizálódik, szellemünk tornáztatásáért testünk is hálás lesz. Aktív és vidám időskorral önmagunknak tartozunk, s ez mindannyiunk számára el is érhető.

3. alkalom: A lelki egészség megőrzése időskorban 

Mondják, hogy a kor csak egy szám és ebben valóban sok az igazság, még ha sokszor olyanoktól hallunk is ilyesmit, akik persze még nem érezhetik át, mit is jelent egy-egy ilyen szám. Hisz minden változik. Változunk mi – s velünk változnak a régi barátok. De változik a család és változik a világ, változik a test és válaszol a lélek. Hogy lelkünk válasza is az lehessen, hogy a „kor csak egy szám”, mi magunk tehetjük a legtöbbet. Szellemünk serkentésével elérhetjük, hogy valóban otthon érezhessük magunkat életkorunkban. Ezúttal erről fogunk beszélgetni.   

4. alkalom: Az időskor problémái, betegségek 

Az idő előrehaladtát mindannyian érezzük vagy érezni fogjuk. Szervezetünk – mint életünk során mindig – jelez, ha baj van, de előfordulhat, hogy e jelekre mi magunk nem leszünk már figyelmesek. Mert például azt, hogy feledékenységünk fokozódik, nem is olyan könnyű tetten érnünk, hiszen a bakik, amelyek becsúsznak, a 20-as éveinkben is megestek, egy-egy kialvatlanabb pillanatunkban. Mégis vannak jelek, amelyekre érdemes figyelni, jó felfigyelni. Mik ezek, és milyen segítségek kaphatunk? Sorozatunk utolsó összejövetelén az időskori elbutulásról beszélünk – demenciáról, Alzheimer-kórról.

Radányi Lászlóné szociális munkás

Belépő: 2000 Ft

Haverkátya-kedvezmény: 25%

Időpont: január 20., január 27., február 3., február 10.

Helyszín: Óbudai Zsinagóga, 1036 Budapest, Lajos u. 163.

Jelentkezés: zsidoprogramok.hu

Megszakítás