Április bolondja – új betűvel bővült az álefbét, a héber ábécé, írja az Arutz7.

A Héber Nyelv Akadémiája bejelentette, hogy a cádi ( צ\ץ  ) betű tükörképe a „cs” hangnak felel majd meg, így a 22 betűs álefbét 23 betűsre bővül. Később tisztázták, hogy áprilisi tréfáról van szó csupán.

Az Akadémia a döntés hátterét és okait részletezve bejelentette:

„Az esszénusok által írt kumráni (holt-tengeri) tekercsek egyikében talált bizonyítékok szerint a Világosság Fiainak a Sötétség Fiai ellen vívott harcáról szóló részben a „cedek” – igazság szót fordított cádival írták”.

Az Akadémia magyarázata szerint a az új betű kiejtése minden bizonnyal azt a kiejtést tükrözi, ami a második jeruzsálemi Szentély idejében volt használatos.

„A Héber Nyelv Akadémiája döntésének célja, hogy megőrizze a kiejtés e hagyományát és egyben használatba vegye a kumráni tekercsekben talált írástörténeti emléket is”

– áll az áprilisi tréfának szánt  állásfoglalásban.

Az illetékesek azt is elmondták, hogy már felvették a kapcsolatot vezető tech-társaságokkal, és hamarosan mind a számítógépek, mind a laptopok billentyűzetein, valamint a telefonok kijelzőjén is megjelenik az új betű, hogy a felhasználók használatba vehessék az új betűt.

Nem sokkal a bejelentés után azonban még egy nyilatkozatot kiadtak:

„Április elseje a bolondok napja, és mi is viccelni szerettünk volna. Természetesen semmi ilyesmiről nincs szó.

Nincs a héberben új betű, és ha valaki a „cs” hangot akarja írásban jelezni, használja továbbra is a megszokott צ’ formulát. Érdeklődésre tarthat azonban számot az a tény, hogy egyes kutatók szerint a második Szentély idején voltak olyanok, akik cs-nek ejtették a cádi betűt.”

 

Megszakítás